Zetor world

Se ZETOREM vyrůstali od dětství, teď na něj nedají dopustit

Se ZETOREM vyrůstali od dětství, teď na něj nedají dopustit

Začalo to už před mnoha lety. Tehdy se v roce 1966 objevil v rodině francouzského farmáře Lainaulta první traktor značky ZETOR. V ten okamžik bylo jasné, že z toho vznikne láska na celý život, která přejde z generace na generaci.

Přibývající roky ukázaly, že to nebyl pouhý sen jednoho farmáře a jeho ženy. Dnes tradici udržují dva bratři a také žena a syn jednoho z nich. Lainaultovi pocházejí z regionu Pays de la Loire a jejich farma Buraiserie je v obci Courdemanche. Dnes se bratři Lionnel a Gérôme starají o 70 krav a 50 býků. Kromě toho také obhospodařují 160 hektarů půdy, na níž pěstují převážně kukuřici, pšenici, ječmen a řepku.

Na první pohled se tato rodinná farma nijak neliší od těch ostatních ve Francii. Na ten druhý to ale vypadá jinak. Technika, kterou tady využívají, má jedno společné. Většina traktorů pochází z Čech. Značku ZETOR si tady oblíbili už před mnoha lety, kdy si jejich rodiče v roce 1974 pořídili tehdy ještě modrý CRYSTAL 8011. Dnes tato pomyslná sbírka čítá 30 strojů. Většina stále pracuje v téměř každodenním provozu.

„Se značkou ZETOR jsme neskutečně spokojení. Naši rodiče tuto tradici založili a my v ní pokračujeme. Traktory jsou velmi úsporné, přitom naprosto spolehlivé a odolné. Navíc jejich cena je příznivá a nemůžeme si vynachválit spolupráci se zastoupením společnosti ve Francii. Vždy nám vycházejí vstříc,“ pějí ódu Gérôme i jeho bratr Lionnel se ženou Veronique. Ta se stará především o dobytek, ale s traktory to také umí. ZETOR se v jejich vesnici stal přímo ikonou. „Traktor této značky tady mají snad úplně všichni,“ směje se rodina.

A není divu. Poměr cena výkon patří k jedinečným přednostem značky, což ostatně i Lainaultovi potvrzují. „Jsou to spolehlivé stroje. Máme jich celkem 30 a k práci využíváme dvacet z nich,“ doplňuje Lionnel. Nejstarší modrý CRYSTAL 8011 stále slouží ke krmení krav. Červený ZETOR 7045, který na farmu pořídili v roce 1986, už pomalu nahrazuje nový ZETOR FORTERRA HSX 100. Přesto patří tento starý dobrý stroj dodnes k jejich nejoblíbenějším. „Tento traktor má pohon 4x4, což se skvěle hodí do svažitého terénu, a ve své době to byl jediný stroj, který jsme v takových podmínkách mohli použít. Navíc nám častokrát posloužil také v zimě. Když bylo hodně sněhu, vozil jsem v něm syna do školy,” vzpomíná Lionnel.

Chov skotu obhospodařují ještě s pomocí ZETORU 440, kterým rozvážejí krmení, a s již zmíněnou FORTERROU HSX 100. Její „sestra“, FORTERRA HSX 140, zase pomáhá rodině při obhospodařování půdy podobně jako i ZETOR 11245 a 12441. Tyto stroje se využívají především pro setí, sklizeň nebo silážování.

ZETOR tady však nepůsobí jen jako každodenní pomocník. Spíš se stal rodinnou láskou. „Bratrův syn Adrien dostal v roce 2013 svůj vlastní ZETOR 25A. A každý z nás má svého oblíbence,“ usmívá se Gérôme. A rozhodně podle svých slov u značky zůstanou. „Je vidět, že firmě na zákaznících záleží. Když máme nějaký problém, řeší ho s námi bezodkladně. Dodání náhradních dílů probíhá také velmi rychle. Prostě spokojenost po všech stránkách,” uzavírají.

zpět na Zetor World
Tyto webové stránky využívají soubory cookies k personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním našich webových stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na Vašem zařízení.
Více informací