ZETOR world

S úctou k přírodě

S úctou k přírodě

Při cestě z Fulneku do nedalekých Oder v okrese Nový Jičín se nám naskytne pohled na pastviny a na nich se – po většinu roku – pasoucí dobytek. Tyto udržované travní porosty patří k Farmě George z Jerlochovic. Stejně jako celý odchov dobytka podléhají i pastviny podmínkám ekologického zemědělství. Malebné prostředí Oderských vrchů je pro to ideální. Pohodu zvířat na první pohled navozuje stálý přístup k vodě, dostatek píce i možnosti úkrytu před slunečními paprsky ve stínu mohutných stromů lemujících pastviny.

Biofarma George se nachází nedaleko města Fulnek v přilehlé části obce Jerlochovice. Produkuje kvalitní BIO telecí a hovězí maso a obhospodařuje 310 hektarů trvalých travních porostů. Chová špičkové plemenné býky plemene Masný simentál a produkuje prvotřídní mramorované hovězí maso plemene Hereford. Právem se pyšní se certifikáty Ekologické zemědělství a Produkt ekologického zemědělství. Zaměstnává kvalifikovaný a zkušený personál, který svou práci dělá s láskou a příkladnou péčí. Farma je vybavena zemědělskou technikou značky ZETOR, která usnadňuje práci a zároveň je šetrná k životnímu prostředí. Účelné provedení a provozní efektivita pomáhají při úspoře energie.

„Naše farma je vybavena nejmodernějšími technologiemi a nabízí svým zákazníkům špičkové produkty v BIO kvalitě a nejvyšší jakosti. Spokojenost našich zákazníků je u nás vždy na prvním místě,“ říká Jiří Ševčík, majitel Farmy George. A přesně to má biofarma společné s námi. I ZETOR si klade za nejvyšší cíl spokojenost zákazníků. Je jen ku prospěchu věci, že právě tyto dvě obchodní značky se protnuly.

pan Ševčík

S prací kolem farmy pomáhají celkem tři traktory ZETOR, kterým je věnovaná dostatečná péče. Je to PROXIMA PLUS 105 z roku 2008 a o tři roky mladší PROXIMA POWER 115. Nejsilnějším traktorem je FORTERRA HD 150 z roku 2016. Protože by pan Ševčík rád rozšířil svoji ZETOR základnu, byl mu na týden zapůjčen nejvýkonnější a nejlépe vybavený traktor z portfolia značky ZETOR, CRYSTAL HD 170. CRYSTAL je vhodnější pro orbu díky většímu rozvoru, hmotnosti i výkonu motoru. Právě na vlastní půdě o rozloze 3,1 hektarů si v reálných podmínkách pan Ševčík mohl ověřit jeho jízdní i uživatelské vlastnosti nejlépe. Přesvědčil  nakonec CRYSTAL HD 170 svými vlastnostmi majitele farmy ke koupi? Přesvědčil. S novým pomocníkem je pan Ševčík velmi spokojený. 

ZETOR FORTERRA HD 150, model 2016

Produktové portfolio značky ZETOR rozšířil tento model v roce 2014 a posunul jej do výkonové kategorie 150 koňských sil. Mezi hlavní technické inovace FORTERRY HD, model 2016, patří širší rozchod kol umožňující ještě lepší stabilitu traktoru. Díky odpružené kabině a přední hnané nápravě uživatel zaznamená také vyšší komfort. Významnou modernizací prošel také motor traktoru, u kterého je upravena hlava válců se čtyřventilovou technikou. Motor se rovněž vyznačuje vysokým stupněm převýšení točivého momentu 35 %, výbornou startovatelností i za teplotně nepříznivých podmínek a vysokou životností. Velká pozornost byla věnována výzkumu hluku a vibrací. Ten vedl ke konstrukčním řešením, která dávají předpoklad dosažení hladiny hluku na hranici 74 dB. FORTERRA HD disponuje rovněž několika designovými prvky v rámci výklopné kapotáže i bezpečnostní kabiny. U traktoru byla rovněž zesílena skříň rozvodovky a byla rozšířena náprava. Traktor tak snese větší zátěž na tříbodovém závěsu.

Přes množství inovací, kterými modelová řada FORTERRA do dnešních dní prošla, jsou současné traktory této řady již vyráběny v designu ZETOR by Pininfarina. Nový systém klimatizace, LED paket s kontrolerem světel, motor v emisním řešení Stage V, inovovaná technologie plastů a v neposlední řadě zvýšená bezpečnost – to vše přináší modelová řada FORTERRA svým zákazníkům v roce 2020.

Skot na farmě pana Ševčíka je celoročně umístěn venku, v době vegetace na pastvinách a v době mimovegetační na zimovišti. Pastvinám, které zvířata spásají, je na Farmě George věnována soustavná pozornost. Pravidelným sečením nedopasků je odstraněn nespasený porost a zabrání se tak vysemeňování plevelů. Mulčování ploch v podzimním období po stažení skotu z pastvin kromě likvidace nedopasků je také důležitým mechanickým zásahem. Tím se urovná povrch, rozhrnou krtince a po pastvě jsou rozetřeny exkrementy, což má význam pro rovnoměrnější rozdělení živin po porostu. Takovéto ošetření pastvin je jedinou schůdnou cestou, jak řešit např. problémy s regulací šťovíků v ekologickém zemědělství, protože se nemohou používat herbicidy, a to ani lokálně.

„Že se nám při vytváření podmínek pro chov zvířat daří, o tom se můžete přesvědčit pohledem na spokojená zvířata na trvale udržovaných travních porostech,“ říká s hrdostí pan Ševčík. „Odměnou za náš přístup je skvělá kondice zvířat, jejich welfare, neboli životní pohoda, a pro nás farmáře pocit dobře vykonané práce,“ dodává.

Snímek obrazovky 2021-04-18 224732

Naše návštěva biofarmy se odehrála na sklonku ledna, nemohli jsme si tedy užít pohled na zelené pastviny, ale sešli jsme se na poli pana Ševčíka kousek od Jerlochovic. Spojili jsme příjemné s užitečným i přes to, že počasí nám zrovna dvakrát nepřálo. Zahřálo nás ale výtečné občerstvení z domácí kuchyně. Na akci přijel i pan Alois Mitrenga, majitel společnosti MITRENGA a.s. Tato společnost je rodinnou firmou s mnoha zkušenostmi a kvalitním zázemím. Na trhu se pohybuje již od roku 1991. Je autorizovaným prodejcem produktů značky ZETOR a stará se o zákazníky na severní a střední Moravě. Ve svých dvou provozovnách, ve Stříteži v okresu Frýdek-Místek a v Přestavlkách v okresu Olomouc, poskytuje komplexní služby v oboru prodeje malotraktorů, traktorů, zemědělské a komunální techniky, náhradních dílů a servisu. Všechny traktory značky ZETOR, které na Farmě George jezdí, byly pořízeny právě od společnosti MITRENGA a.s. Společně s námi se v tento den na poli sešli i další farmáři z okolí, které pan Ševčík pozval. I oni měli možnost se v CRYSTALU projet a vyzkoušet si jej při práci s pětiradličným pluhem OPaLL Agri Jupiter II.

Na poli strávil traktor přibližně 10 motohodin. A jak traktor CRYSTAL HD 170 pan Ševčík hodnotí? Díky vyššímu výkonu a lepším tahovým vlastnostem dokáže CRYSTAL s nářadím pracovat s větší rezervou. A to prospívá jak traktoru, tak samotnému nářadí, což pan Ševčík oceňuje. Přidanou hodnotou je pro něj fakt, že provozní rychlost se dala udržovat mezi 7–10 km/h a s traktorem včetně pluhu se dalo jezdit stabilně při dosažení 1300–1500 otáček za minutu. Za těchto podmínek lze konstatovat, že měrná spotřeba paliva je nejnižší a dosahuje úrovně někde pod hranicí 200 g/kWh.

Právě velmi dobrý výsledek při spotřebě paliva a navíc dobré jízdní vlastnosti – to zní nejčastěji při hodnocení našeho nejsilnějšího traktoru. A co nabízí ZETOR CRYSTAL dál? Úsporný šestiválcový motor s výkonem 171 koní splňuje nejnovější emisní standardy EU Stage V a nezatěžuje tak životní prostředí nadbytečnými škodlivinami. Zcela nová střecha vycházející z designové studie ZETOR by Pininfarina uživatelům díky svému vykrojenému tvaru a novému střešnímu oknu umožní ještě lepší výhled na nakladač. Navíc již ve standardu splňuje bezpečnostní normu FOPS (ochranná konstrukce před padajícími předměty). Traktor je vybaven také novým kontrolerem pro ovládání pracovních světel a majáků. Obsahuje množství pokročilých funkcí (automatická aktivace pracovních světel dle zvoleného směru jízdy nebo paměťová funkce). Stroj disponuje LED paketem se 4 střešními světly a 2 hledáčky, který je možné na přání rozšířit o další 4 LED střešních světla. Mezi další inovace patří nová technologie plastů zajišťující vyšší teplotní odolnost a UV stabilitu materiálu. Traktor se navíc může pochlubit zcela novým systémem klimatizace a vytápění. Samozřejmostí pak u traktoru zůstává přední odpružená náprava, multifunkční pravý panel s elektronicky ovládanými sekcemi hydrauliky, tříbodový závěs s maximální zvedací sílou 85 kN a převodovka ECO 40 umožňující při maximální rychlosti 40 km/h pracovat na úsporných 1750 otáček.  

manželé ŠevčíkoviZ akce vzniklo i několik krásných fotografií, z nichž některá se určitě objeví v kalendáři ZETOR pro rok 2022, jehož vydání patří k již tradičním událostem podzimu.

zpět na ZETOR World