ZETOR world

Vzorová farma z jižní Moravy

Vzorová farma z jižní Moravy

Rodinná farma bratrů Jiřího a Radima Hložkových se nachází v katastru obce Vážany nad Litavou (25 ķm východně od Brna). Patří k ní 189 hektarů orné půdy, z nichž téměř polovina je v jejich vlastnictví. Farma se specializuje na rostlinnou výrobu. Pěstují zde pšenici potravinářskou i krmnou, ječmen a od roku 2018 trávy a vojtěšku pro produkci sena i senáže. V uplynulých letech to byla také řepka olejná a hrách.

Vážany nad Litavou jsou vesnice s dlouholetou zemědělskou historií. I v hospodářství u Hložkových bylo před rokem 1990 několik hospodářských zvířat, ovšem chyběla možnost obhospodařovat vlastní půdu. Šlo pouze o kousky pozemků, které nevyhovovaly tehdejšímu JZD. „V 70. letech nám při hospodaření pomáhal traktor ZETOR 25 A a od roku 1986 ZETOR 4011, který tatínek zakoupil někde na jižní Moravě u rakouských hranic ve velmi špatném stavu. Navzdory tomu se traktor podařilo rozpohybovat,“ dozvídáme se. Po roce 1990 to prý začalo být veselejší. Farmu vybavili novou zemědělskou technikou: zakoupili ZETOR 5718, později ZETOR 5245 a nakonec zánovní ZETOR 7711 Tunis. Tyto traktory byly postupně vyměněny za novější modely (Z 5211 a Z 5340).

Hložkovi (1)

Dalším mezníkem pro farmu Hložkových byl rok 2004, kdy se postupně začala výměra pozemků zvyšovat, a to znamenalo také vyšší nároky na výkon zemědělské techniky. „V roce 2005 jsme si pořídili nový ZETOR FORTERRA 11441 na leasing od autorizovaného prodejce, společnosti Ehl, s.r.o. V roce 2010 jsme k němu přikoupili čelní nakladač Trac-Lift 260 SLi a od té doby nemusíme řešit problémy s nakládkou komodit, sena atd.“ Vzhledem k jeho velké zátěži s nájezdem až 900 motohodin/rok pořídili Hložkovi o čtyři roky později dalšího pomocníka. ZETOR FORTERRA 12441 je opět přesvědčil provozní spolehlivostí a servisní nenáročností. Tentokrát jej zakoupili od firmy BOHATEC s.r.o., která je taktéž autorizovaným prodejcem značky ZETOR, a opět na leasing. Traktor pracuje převážně v agregaci s postřikovačem NAPA 24 a s rozmetadlem RM 071. Posledním novým traktorem je ZETOR FORTERRA HD 150 opět od firmy Ehl, s.r.o. a tentokrát takzvaně za hotové. Na farmě pomáhá od roku 2015 a je určený převážně na těžké polní práce.

U traktorů ZETOR si Hložkovi váží servisní cenové nenáročnosti, dostupnosti náhradních dílů a také technické srozumitelnosti. Velkou roli hraje také jejich patriotismus. Traktory ZETOR je prý nikdy nenechaly na holičkách a vždy spolehlivě fungovaly i v těch nejtěžších podmínkách. Platí to i opačně. Pro značku ZETOR je tato farma velkou oporou v rámci různorodé spolupráce a bez nadsázky ji můžeme nazvat vzorovou farmou.

zpět na ZETOR World