ZETOR world

Když se ZETOR osvědčí

Když se ZETOR osvědčí

Městys Malešov se nachází v okrese Kutná Hora ve středočeském kraji. Kromě historického jádra, které je od roku 2003 městskou památkovou zónou, k městysu patří také obce Maxovna, Albrechtice, Polánka a Týniště. Právě v Týništi, což je malebná vesnička o rozloze jen o něco málo větší než 2 km², se nachází farma pana Ing. Josefa Hampla st., kde hospodaří spolu se svým synem Josefem Hamplem ml. a rodinou. V hospodářství jim pomáhají také traktory ZETOR. Jak pan Hampl říká, o žádné jiné značce ani neuvažují.

Současnou zetoráckou stáj tvoří šest traktorů z celkových dvanácti, které postupně od padesátých let našly na farmě svoje uplatnění. A každý z nich má svůj příběh. „Tři z těchto dvanácti traktorů jsme pořídili jako úplně nové“, vypočítává pan Hampl. „První v pořadí byl ZETOR 25 s boční lištou k sečení z roku 1949, který si můj otec přivezl po vlastní ose přímo ze Zbrojovky Brno. Druhým byl ZETOR 3321 SUPER. Ten jsem si v únoru 2000 přivezl já od Nezbedů z Kojovic. Byl to náš první traktor z firmy N&N Košátky. Poslední nový traktor, FORTERRA HSX 130, ještě voní novotou. Přivezl jej v prosinci loňského roku můj syn, taktéž z N&N Košátky z provozovny v Kropáčově Vrutici,“ popisuje pan Hampl nákup nové zemědělské techniky, na kterém se podílí již třetí generace. Ostatní traktory, které na farmě pomáhaly s hospodářskými či jinými pracemi, byly zakoupeny v různém stupni opotřebení. I přesto ale podle pana Hampla byly a některé stále ještě jsou výbornými pomocníky.

P1140411Pan Ing. Josef Hampl  se synem

A jak šel čas se značkou ZETOR na této středočeské farmě? „Já jsem na Zetorech doslova vyrostl. Hned, jakmile jsem dosáhl na pedály, začal jsem jezdit,“ začíná vyprávění pan Hampl. „Můj tatínek jezdil se Zetorem 25, který mu pomohl obstarat celkem 32 hektarů zemědělské půdy na jeho statku v Poličanech u Kutné Hory. V březnu roku 1950 však kvůli nucené kolektivizaci přišel nejen o iluze, ale i o statek s hektary půdy, o traktor a spolu s ním i o valník, dvouradličný pluh s čtyřradličnou vložkou, mlátičku, lis a elektromotor. V roce 1991 si zažádal o navrácení majetku i polností a začal opět hospodařit na svém. Protože byl do té doby zaměstnaný v JZD jako krmivář dobytka a získal potřebné zkušenosti, začal v roce 1992 s živočišnou i rostlinnou výrobou – na 13 hektarech a s 13 krávami. Ostatní plochy nechal zatím pronajaté u předchozích uživatelů,“ vzpomíná.

Půdu otec pana Hampla obstarával s traktory ZETOR 6911 a ZETOR 5211 (který mu byl navrácen v restituci). „Tento model měl poměrně vysoký proběh motohodin ze Státního statku, a ještě u nás naběhal celkových 20 tisíc motohodin, než byl prodán dál. Musím poznamenat, že v těchto letech nešel Zetor vůbec sehnat,“ podotýká pan Hampl. Pro posílení rostlinné výroby byl po třech letech zakoupen starší ZETOR 7711. Jak již bylo zmíněno, v roce 2000 započala spolupráce s firmou N&N Košátky a byl od ní zakoupen ZETOR 3321 SUPER do živočišné výroby. V roce 2002 si otec pana Hampla pořídil ZETOR 16245 dovezený z farmy v Německu, kterým oral, podmítal a připravoval veškerou půdu k setí s větším komfortem. V roce 2006 došlo k výměně traktoru ZETOR 5211 za novější model z roku 1994. „Živočišnou výrobu jsme ukončili v roce 2008, kdy klesla výkupní cena mléka. V tomto roce jsem hospodářství převzal, neboť otec zemřel,“ vzpomíná pan Hampl. Od té doby se Hamplovi zaměřují výhradně na rostlinnou výrobu nyní na 45 hektarech v okolí svých farem v Týništi a nedalekých Poličanech. Pěstují obilí – zejména pšenici – na výkup, na jejich pozemcích se rozprostírají také louky. Ze zvířat jim pomáhají tři ovce, které spásají zahradu, slepice a pokud se zrovna někde netoulá, tak je to také jejich lovecký pes.

20170529_203656

Mimo zemědělství se Hamplovi věnují také službám. A i zde staví na spolupráci s traktory ZETOR. Jde o odvoz odpadních vod ZETOREM 7341 SUPER pořízeným za tímto účelem v roce 2009, odvoz sypkých a stavebních materiálů nebo přeprava paletizačními vidlemi. „Poslední dvě uvedené činnosti má ve svém portfoliu prací traktor PROXIMA 8441 pořízený v roce 2011 také od firmy N& N Košátky, jako starší s cca třemi tisíci motohodin, což je slušně zajetý traktor,“ popisuje pan Hampl. Tento traktor jim pomáhá také s údržbou obcí – v zimě odklízí sníh z místních komunikací, prostranství, parkovišť nebo firemních objektů. Z letních aktivit je to zejména sečení a mulčování volných ploch se ZETOREM 5211 v agregaci s žacím strojem a obracečem. Práci s postřikovačem, neseným rozmetadlem a sečkou zastává ZETOR 7341 SUPER se zabudovanou navigací. Pro ostatní práce jsou k dispozici traktory ZETOR 7745 pracující s hydraulickou rukou při nakládání hnojiv a osiv a FORTERRA 12441 pořízená v roce 2016 pro orbu, podmítání, přípravu a posílení odvozu odpadních vod.  V sezoně o žních jsou ZETORY s valníky k dispozici dvěma vlastním kombajnům k odvozům plodin na nedalekou sýpku.

Na konci roku 2020 se Hamplovi rozhodli rozšířit řadu pomocníků značky ZETOR a k ostatním tak přibyla zbrusu nová FORTERRA 130 HSX, která nahradila jejího staršího předchůdce, FORTERRU 12441, a zároveň vypomohla stařičkému ZETORU 16245. „Traktor jsme pořídili také u společnosti N & N Košátky, již třetí v pořadí.“ Služby firmy N & N Košátky jsou pro Hamplovi příjemným bonusem. „Kdykoliv je potřeba, vždycky za námi přijedou a poradí,“ chválí si servisní i prodejní služby pan Hampl.

P1140416

Zatím poslední přírůstek značky ZETOR je vybavený předním tříbodovým závěsem s hydraulickými vývody, zadním závěsem s agrohákem a má odpruženou přední nápravu. Ta v kombinaci s odpruženou kabinou nabízí plně komfortní jízdu. Všechny modely řady FORTERRA vynikají svou robustností a sílou. Nová generace motorů splňujícími emisní normu Stage V přináší výrazné snížení spotřeby a emisí. Výsledky studie vědců z Mendelovy univerzity potvrdily, že nové motory mají až o 19,2 % nižší spotřebu paliva než motory v emisním stupni Stage IIIB. Převodovky pro řadu FORTERRA jsou vyvinuty a vyráběny přímo společností ZETOR, což garantuje vysokou kvalitu nabízených řešení. FORTERRA HSX je vybavena pětistupňovou převodovkou 30/30 se dvěma rozsahy rychlostí jízdy, třístupňovým automatickým násobičem a hydraulickým reverzorem PowerShuttle. V pracovním rozsahu je k dispozici 13 stupňů. Inovovaná převodovka s 40 ECO režimem umožňuje dosažení maximální rychlosti (40 km/h) při nižších otáčkách (1800 ot./min). Tato optimalizace vede k úspoře paliva až o 15-20 % a snižuje hluk a opotřebení motoru. Traktory jsou vybaveny elektrohydraulikou Bosch (EHR) s funkcí HitchTronic (automatická regulace zadního tříbodového závěsu). „Na komfort, který FORTERRA nabízí, jsme si rychle zvykli a zároveň jsme se přesvědčili o kvalitách traktoru v letošní zimě, kdy bylo 20 cm sněhu a teploty klesly až k minus 18 stupňům Celsia. Popral se s tím statečně,“ uzavírá pan Hampl svoje vyprávění. 

zpět na ZETOR World