ZETOR world

Traktory ZETOR ve službách hasičského sboru

Traktory ZETOR ve službách hasičského sboru

Zajímá nás, kde všude naše traktory vytváří stopu, kde pomáhají a kde třeba i chrání. Proto naše další kroky vedly mezi bezpečnostní složky. Ing. Pavel Melecký, krajský technik strojní služby, nás provedl krajským ředitelstvím Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Ostravě – Zábřehu. Hlavní roli zde samozřejmě hrají hasičská auta, nicméně i traktory ZETOR jsou nenahraditelnými pomocníky záchranného sboru.

„Krajské ředitelství organizačně spadá pod Generální ředitelství HZS ČR se sídlem v Praze a spravuje celkem šest územních odborů – Frýdek‑Místek, Nový Jičín, Opava, Bruntál, Karviná a Ostrava, kde má i sídlo,“ vysvětluje pan Melecký. „Každý územní odbor se dále dělí na stanice. Nejvíce jich má právě Ostrava (šest stanic) a Karviná (pět stanic) z celkového počtu dvacet tři stanic. Na všech stanicích funguje nepřetržitý provoz ve třech pravidelných 24hodinových směnách,“ dodává.

Traktory ZETOR včetně přídavných zařízení Hasičskému záchrannému sboru dodal náš autorizovaný prodejce, společnost Mitrenga a.s. Firma působí na moravském trhu již od roku 1993. Hlavní činností společnosti je prodej zemědělské, dopravní a komunální techniky, náhradních dílů a servis strojů. Činnost probíhá ve vlastním firemním areálu ve Stříteži u Frýdku-Místku a v Přestavlkách u Tršic. Vzájemnou spolupráci se společností Mitrenga a.s. i traktory samotné si pan Melecký chválí.

V rámci kraje vlastní HZS MSK celkem osm nových traktorů a jeden postarší ZETOR 6911 z roku 1979, který ale stále slouží. V Bruntálu, Opavě, Nošovicích a v Novém Jičíně pracují traktory ZETOR MAJOR 80. V Karviné a v Českém Těšíně ZETOR PROXIMA 100, ve Frýdku‑Místku ZETOR PROXIMA PLUS 90 a v Ostravě ZETOR PROXIMA 70.

„Traktory v Ostravě a ve Frýdku-Místku jsou nalakovány do odstínu typického pro techniku HZS MSK, je tam tedy lehký rozdíl oproti zetorácké červené barvě,“ informuje pan Melecký. Pokud někdy nové traktory z řady PROXIMA rozšíří zdejší flotilu, může se HZS MSK těšit na stroje v novém designu, který vychází z konceptu italského studia Pininfarina. Kromě nového vzhledu je to ale i nová technologie plastů zajišťující vyšší teplotní odolnost a UV stabilitu. Nově vykrojený tvar střechy zase umožní lepší výhled z kabiny např. při práci s čelním nakladačem. Řada PROXIMA nyní nabízí i nové světlomety, které osvětlují větší pracovní plochu a mají vyšší svítivost. Inovovaný je i systém klimatizace a vytápění.

Traktory, které HZS MSK nyní využívá, jsou primárně určeny pro údržbu v areálu. Vidět je tak můžeme např. při práci s přední i zadní radlicí na sníh nebo s rozmetadlem posypového materiálu. Výjimečně se stane, že traktor vyjede, aby pomohl hasičům v terénu, když je potřeba. Traktory z řady MAJOR a PROXIMA jsou pro HZS MSK dobrou volbou. Jsou spolehlivé, výkonné a nenáročné na údržbu. Připojení a zajištění agregace je rychlé a manipulace s ním je jednoduchá a bezpečná. Veškerá technika se po použití vždy očistí a tato snaha se vyplácí. Vozový i traktorový park vypadá stále jako nový. O naše traktory je zde dobře postaráno.

zpět na ZETOR World