ZETOR world

PROXIMA – univerzální traktor nejen do komunálních služeb

PROXIMA – univerzální traktor nejen do komunálních služeb

Malá vesnička Světnov leží jen několik kilometrů od Žďáru nad Sázavou obklopená krásnou přírodou, typickou pro tuto oblast Vysočiny. I když má pouze kolem 500 obyvatel, práce je tu víc než dost. Proto si obec na konci roku 2020 pořídila novou posilu. Tou se stala ZETOR PROXIMA CL 100. „Dříve nám často vypomáhali místní zemědělci, ale ne vždy byli k dispozici a náklady na specializované firmy byly vysoké. Tak jsme si řekli, že pro obec pořídíme vlastní traktor,“ vysvětluje pan Pavel Štefan, starosta Světnova.

Práce všeho druhu

Traktor zatím pracuje hlavně v zimě. „Ve Světnově je hodně kopcovitý terén. Máme v obci zhruba 6 kilometrů cest a musí se sypat, jinak popeláři nevyvezou ani popelnice. Sníh odhrnujeme třeba už od 5 od rána a odpolední směna končí někdy až o půl jedenácté večer. S PROXIMOU tak jezdí ten, kdo je zrovna po ruce,“ vypráví o hlavní pracovní náplni pan Štefan. „Traktorem pak také někdy vytahujeme zapadlá auta, protože zima je tady na Vysočině tuhá a sněhu bývá hodně,“ dodává s úsměvem.

Světnov Zetor  Proxima CL 100  lukaskralphoto (3)

Nejčastěji PROXIMA pracuje s šípovým pluhem (který si místní velmi pochvalují, protože hrne sníh na obě strany) a vzadu se sypačem.

PROXIMA však není využívána pouze v zimním období. Kromě pluhu zakoupila obec také nosič kontejnerů, takže kontejnery si nyní mohou odvážet sami, a zametač pro úklid komunikací a chodníků. „Je to pro nás opravdu velká pomoc. ZETOR se osvědčil i vloni, když jsme asfaltovali cestu na Stržanov a PROXIMA pomáhala odvážet vyřezané stromy,“ doplňuje pan starosta.

S traktorem jsou prý velice spokojení. Bez problémů zvládá veškerou práci, je stále v záruce a žádné vážné poruchy neměl. ZETOR chtěli Světnovští od začátku. Hlavně díky příznivé ceně a lehce dostupnému servisu. Vždyť společnost Agrozet Havlíčkův Brod, kde PROXIMU pořídili, je vzdálená jen 30 km a bez problému tam lze dojet „po svých“.

Světnov Zetor  Proxima CL 100  lukaskralphoto (6)

Plány do budoucna

Už nyní tak ve Světnově přemýšlí, jak do budoucna využít potenciál nové PROXIMY. Prvním krokem bude přidání dalšího páru hydraulických sekcí dopředu i dozadu. Do budoucna zvažují koupi ramena na sekání, které by využili při údržbě místních komunikací a v okolí Světnova. „Nyní si službu platíme, takže bychom i v tomto byli soběstační. Posečené zelené navíc můžeme vozit do nedaleké bioplynové stanice a snížit tak naše náklady,“ vyjmenovává nápady do budoucna pan Štefan. Další možností by bylo využít PROXIMU k vyvážení kalů z místní čističky odpadních vod. Zatím tuto službu využívají externě, ale v blízké době by to mohl být další způsob, jak ušetřit nějaké peníze z obecního rozpočtu.

No a my celému Světnovu přejeme mnoho spokojených motohodin a co nejvíce dobře odvedené práce se ZETOREM.

zpět na ZETOR World