ZETOR world

Traktor, který pomáhá zachraňovat životy

Traktor, který pomáhá zachraňovat životy

Traktory ZETOR pomáhají svým majitelům s celou řadou různých pracovních úkonů. Svoji univerzálnost, odolnost a spolehlivost prokazují nejen v zemědělství, lesnictví nebo komunálních službách. Legendární červené traktory například slouží v mnoha nemocničních areálech, kde se podílejí na co nejhladším chodu těchto zařízení. Dnes se však podíváme na příběh traktoru ZETOR, který doslova zachraňuje lidské životy. Představujeme model PROXIMA CL 110, který již více než rok slouží u říčních záchranářů sídlících v městečku Hessle v okrese East Riding of Yorkshire, kousek od východního pobřeží Spojeného království.

Všechno to začalo na zahradě

Humber Rescue je nezávislá charitativní organizace, která zajišťuje pátrací a záchranné operace v ústí řeky Humber do Severního moře. Pokrývá přibližně 1400 čtverečních kilometrů hned několika vodních toků. Samotná řeka Humber se řadí k jednomu z nejnevyzpytatelnějších vodních úseků na světě. I ti nejzkušenější navigátoři mohou být náhle zaskočeni pohyblivými písčitými břehy a silnými proudy v okolí.

294471315_417516053751772_1158642077104982673_n

Místní říční záchranná služba byla založena v roce 1990, kdy první záchranný člun na řece začal provozovat ze své zahrady zakladatel Humber Rescue, pan Paul Beriff. Jednalo se o malý 3,5 metrový gumový člun, kterému ke spuštění na vodu pomáhalo terénní vozidlo. Už v roce 1995 ale byla otevřena loděnice, která se okamžitě stala novou základnou říčních záchranářů.

Nová posila z Brna

Roky plynuly, organizace se rozrůstala a přibývalo dobrovolníků z nejrůznějších oborů. Stejně tak přibývalo výjezdů. Od žádostí pobřežní stráže o zásah u hořících plavidel, až po záchranu posádky letadla Tornado britského Královského letectva, které se v roce 2002 zřítilo na řece Humber. Ruku v ruce s tím šla i modernizace zásahové techniky a vybavení. V říjnu 2021 se tak tým Humber Rescue rozrostl o ZETOR PROXIMU CL 110.

Jak říkají sami záchranáři: „ Bez ZETORU se neobejde žádný start záchranné operace. PROXIMA slouží jako startovací a vyprošťovací traktor. Její hydraulický zdvih a velikost nám umožňují rychlé spuštění jakéhokoli našeho záchranného člunu na hladinu nezávisle na stavu přílivu a odlivu. V rámci našeho standardního postupu zůstává traktor připojen k našemu hlavnímu člunu, aby umožnil jeho rychlé nasazení do akce. Je ale možné ho během několika minut zapřáhnout za jakékoli jiné plavidlo.

IMG_8034

Robustnost, odolnost a spolehlivost traktoru. To byla hlavní kritéria při výběru nového stroje. Ale nejen to. V Humber Rescue na PROXIMĚ oceňují také jednoduchou ovladatelnost, dobrý výkon a hlavně nízké provozní náklady, které šetří rozpočet této neziskové organizace.

Ta je dnes životně důležitou pohotovostní službou pro všechny, kdo žijí v blízkosti řeky Humber a okolních vodních cest. S celkem 3 loděmi a 27 dobrovolníky se jedná se o nejvytíženější nezávislou vodní záchrannou službu ve Spojeném království. Ročně vyjíždí v průměru k 110 výjezdům a ZETOR PROXIMA hraje při každém z nich nepostradatelnou roli. My přejeme záchranářům z Humber Rescue i jejich nové brněnské posile co nejvíce úspěšných zásahů a mnoho let perfektní spolupráce.

zpět na ZETOR World