ZETOR world

ZETORland

ZETORland

Provozovat farmu v dnešní době není snadné. Je těžké cokoliv plánovat a předpovídat. Počasí, ceny obilovin, zemědělských strojů, hnojiv či přípravků na ochranu rostlin jsou nepředvídatelné a jedinou konstantou, kterou lze zahrnout do podnikatelského plánu, je zvýšení cen všeho, co se používá k zemědělské produkci.

„Nejsou to optimální podmínky pro hospodaření a je třeba hodně síly a sebezapření, abyste uživili rodinu,” říká Paweł Cierniak, 32letý zemědělec žijící v malé vesnici Pacanowice, ležící ve Velkopolském vojvodství ve středním Polsku.

S půdou je spojen odjakživa. Už jako dítě pomáhal svým rodičům hospodařit na 50hektarovém statku. Práce bylo hodně, ale Paweł nezanedbával ani studium a po absolvování střední technické školy pokračoval ve studiu na Vysoké škole zemědělské v Poznani, obor zemědělská a lesnická technika. Jak sám říká, díky tomu získal na svou farmu jiný pohled a potřeba změn se mu jevila jako stále naléhavější. Přišly však dříve, než chtěl.

Čas změn

„Rodiče do farmy investovali, rozumně plánovali úrodu, chovali několik kusů skotu a prasat. Snažili jsme se být soběstační jak v chovu, tak v zemědělské technice, i když to v té době nebyla nejnovější generace. Dva hlavní traktory – Ursusy 902 a 914 měly své nejlepší časy za sebou a začínaly působit problémy," říká Paweł. „S otcem jsme začali mluvit o koupi zbrusu nového traktoru, který by převzal hlavní roli na naší farmě. Volba nebyla snadná, protože půda III. až VI. třídy je náročná a plodiny, které zaručují soběstačnost rodinné farmy, vyžadují mít dobré vybavení.”

Mladý farmář vzpomíná, jak si prohlížel traktory sousedů a přátel a společně zvažovali všechna pro a proti. Záleželo na pořizovacích i provozních nákladech, servis a náhradní díly musely být za rozumnou cenu. Nakonec bylo rozhodnuto. Volba padla na ZETOR.

IMG_5883...Bez ZETORU bych to nezvládl.

Nový traktor ZETOR FORTERRA 135 přišel v roce 2015, kdy Paweł pomalu přebíral farmu. Po mnoha letech využívání traktorů Ursus byla výkonná FORTERRA s motorem o výkonu 136 koní, s moderní a poměrně tichou kabinou a pohonem obou náprav něco jako vysvobození. Práce na 50 hektarech farmy Czerniaków byla najednou příjemnější a rychlejší. Radost z nové akvizice však zastínila nečekaná nemoc jeho otce, který brzy zemřel a Paweł zůstal na farmě sám.

„Když jsem zůstal sám, bylo to pro mě velmi těžké. Pomáhala mi moje matka a manželka, ale hlavní práce na farmě zůstala na mně," říká mladý farmář. „Bez ZETORU bych to nedokázal. Kus půdy, který jsem dříve s Ursusem 914 oral dva dny, mi s FORTERROU trval jen jeden den, a to bez únavy. A jaká byla úspora paliva!”

Přestože pod přístřeškem i nadále stály velké Ursusy, nový ZETOR FORTERRA fungoval jako hlavní dopravní i pomocný traktor, protože si ho Paweł objednal i s originálním nakladačem Zetor System. Jak tvrdí, práce šla rychleji a samotný traktor se ukázal být mnohem výhodnější a hospodárnější.

Stará farma, nová farma

Paweł se rozhodl u hospodaření zůstat a stále hodně sází na nezávislost a soběstačnost. Ačkoliv kvůli AMP (Africký mor prasat) přestal chovat prasata, stále chová několik kusů hovězího dobytka. Krmí je vlastním zeleným krmivem z luk a siláží, na kterou využívá několik hektarů pěstované kukuřice. Pěstuje také řepku, pšenici a tritikále. „Je to bezpečné a stabilní, postupuji krok za krokem. Je to moje dědictví a já ho musím respektovat,” říká pohnutým hlasem.

Když se rozhlédnete kolem sebe, vidíte výsledky rozhodnutí mladého farmáře, díky kterým se farma proměňuje. Postupně Paweł vyměňuje staré a opotřebované zemědělské stroje za nové: pluh, secí stroj, rotační brány, přívěsy – vše polské výroby.

IMG_5877...Pro těžké časy – ZETOR PROXIMA

„Zemědělství zažívá těžké časy, proto jsem si nedávno koupil další ZETOR," usmívá se Paweł a ukazuje na novou Proximu HS 100, která stojí na jeho dvoře. Říká, že je to tak trochu investice do budoucna, protože nový traktor by byl stejně brzy potřeba. Ačkoli je PROXIMA slabší než FORTERRA 135, bez problémů utáhne i 12tunový přívěs. S výkonem motoru ZETOR je tak spokojen a jak zdůrazňuje, záměrně si vybral model bez AdBlue.

Na otázku o dalších výhodách svých ZETORŮ odpovídá: „Provozní a servisní náklady jsou mnohem nižší než u mých kolegů zemědělců s jinou technikou a náhradní díly jsou prostě levné a všude snadno dostupné,říká Paweł. „A co se mi na Zetoru líbí? Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na páčku zpětného chodu pod volantem PROXIMY (PowerShuttle), ale musím uznat, že je to pohodlné. Totéž platí pro tlačítko zapnutí spojky na řadicí páce (PowerClutch), které je užitečné zejména při přepravě," vyzdvihuje nadšeně vybavení svého nového traktoru.

Posloucháme Paweła a pozorně si prohlížíme starší, již sedmiletou FORTERRU. Má najeto 3300 mth, ale i přes tvrdou práci na farmě vypadá velmi dobře. Zajímalo by nás, nakolik je to dáno kvalitou konstrukce a nakolik k tomu přispívá zemědělec svou péčí.

„Víte, v naší vesnici žije asi 300 lidí a jak jsem počítal, s mými traktory je tu celkem 10 ZETORŮ.” Najednou se zastaví a zasměje se: „Ne! Opravím se, je tu přesně 10 a ⅛ ZETORŮ. Pojďte, ukážu vám to.” Vede nás do domu, kde jeho malý syn sedí na malém modelu šlapacího traktoru FORTERRA...

zdjecie glowneTakhle vypadá Zetorland.

zpět na ZETOR World