ZETOR world

Podává se snídaně aneb PROXIMA HS 110 v agregaci s krmným vozem

Podává se snídaně aneb PROXIMA HS 110 v agregaci s krmným vozem

Zemědělská společnost Horní Krupá, a.s. se nachází v okrese Havlíčkův Brod. Věnuje se jak rostlinné, tak i živočišné výrobě. Celkem hospodaří na 1567 ha zemědělské půdy, 1240 ha orné půdy a 326 ha trvalých travních porostů. O bezchybný provoz se kromě profesionální zemědělské techniky stará na padesát zaměstnanců. Ředitelem je pan Jiří Novák, který zde pracuje již čtyřicet let.

Na rozsáhlých polích pěstují řepku, pšenici, brambory a pícniny na krmení. Zde se musí opravdu ohánět a zajistit si dostatečné zásoby, protože dobytka, který musí nakrmit, mají opravdu hodně: starají se o 490 dojnic, 230 telat, 280 jalovic, 2400 prasat ve výkrmu a 150 prasnic. V hojném počtu pěstují také různé odrůdy brambor, např. na bramborové lupínky nebo na výrobu škrobu pro další zpracování ve škrobárnách v okolí – v Pelhřimově nebo v Horažďovicích. Práci s obilím značně ulehčila a čas ušetřila tři nová sila, na jejichž vybudování má pan Novák velkou zásluhu. „Stavěla se bez dotace a investice se vyšplhala až k přibližně 35 milionům korun. Jedno silo pojme až 12 500 tun pšenice.“ Kvůli výkyvům počasí je totiž těžké udržet kvalitu obilí ve stanovených normách. Díky novým technologiím se tak v družstvu nemusí obávat vlhkosti, obilí mohou sklidit a následně dosušit a uskladnit. Do výkupu jej vozí, až je více času, nikoliv bezprostředně v době žní. „Díky tomu můžeme také více kalkulovat s cenou. Oproti dřívějšku je to velká výhoda, traktor může být plně k dispozici u kombajnu a nemusí čekat několik hodin ve výkupu,“ dodává.

6

Celkem nedávno si Zemědělská společnost Horní Krupá, a.s. v rámci dotace pořídila nový traktor včetně krmného vozu. A protože se jednalo o PROXIMU HS 110, tak jsme si ji přijeli vyfotit do našeho kalendáře na příští rok. Jak bývá naším zvykem, hodně jsme se vyptávali a zajímali jsme se, jak traktor funguje. Spolu s novým krmným vozem STORTI husky DS 120 o objemu 12 m3 jej dodala společnost MOREAU AGRI VYSOČINA spol. s r.o. v Novém Městě na Moravě. Dříve tu používali krmný vůz o objemu 9 m3, od toho nového s větším objemem si slibují ekonomičtější provoz z hlediska opotřebení a spotřeby paliva. Při koupi nové zemědělské techniky podle pana Nováka určitě rozhoduje zázemí, které prodejce zákazníkům poskytuje, a také rychlost servisu a celkový přístup k němu. „Toto vše rodinná společnost MOREAU AGRI VYSOČINA nabízí, proto je na naší straně spokojenost. Ceny dílů i údržba se u značky ZETOR vymykají, jsou pořád cenově přijatelné,“ hodnotí pan Novák.

7

Pan Jiří Novák, ředitel Zemědělské společnosti Horní Krupá, a s.

Když jsme brzy ráno dorazili na místo, teploměr ukazoval něco kolem nuly – ještě předchozí den tu leželo pět centimetrů sněhové pokrývky.  Traktor s krmným vozem už v tuto dobu mívá za sebou čtyři hodiny práce. Kromě této soupravy pomáhá chod družstva zajistit několik dalších traktorů a zemědělských strojů, mezi nimi také starší i novější ZETORY. Nejnovější je ale tato červená kráska z modelové řady PROXIMA. Od začátku roku 2020 je dostupná v novém designu inspirovaném designovou studií od Pininfariny. Kromě nového kabátu traktor nabízí také řadu technologických inovací. Za zmínku stojí vyšší teplotní odolnost s vylepšenou cirkulací vzduchu v motorovém prostoru, nové světlomety s vyšší svítivostí, kompletně inovovaná střešní část nabízející lepší výhled z kabiny a výkonnější systém klimatizace. Pan Novák se pro tento model rozhodl mimo jiné také proto, že se inspiroval poblíž: „Hospodářské středisko Vesa Česká Bělá, a.s., které s naším družstvem sousedí, PROXIMU v soupravě s krmným vozem má již rok a její provoz si zatím chválí. Najeto má už tři tisíce motohodin,“ prozrazuje. 

Nejvíce zvědaví jsou v družstvu na to, zda PROXIMA v provozu s krmným vozem obstojí z hlediska náročnosti na spojku vývodového hřídele, na kterou je v provozu vyvíjena velká zátěž. Věříme, že to pro traktor nebude problém. Vývodový hřídel je dimenzován tak, aby přenesl plný výkon motoru na agregovanou soupravu. Přejeme, ať jsou zkušenosti s provozem traktoru minimálně tak pozitivní jako v Hospodářském středisku Vesa Česká Bělá. Jejich příběh Vám povyprávíme někdy příště.

zpět na ZETOR World