ZETOR world

Lesní práce i údržba obce. MAJOR pomáhá, kde je právě potřeba

Lesní práce i údržba obce. MAJOR pomáhá, kde je právě potřeba

Moravská obec Vídeň, ležící 5 kilometrů severně od Velkého Meziříčí, je od té známější rakouské Vídně vzdálená 135 km. Obec má 460 obyvatel a leží na rozvodí dvou malých potůčků, které ústí do řeky Oslavy. Krajina kolem je poměrně málo zalesněná, mírně členitá s rozptýlenou zelení a několika většími remízky. Ale i zde je zapotřebí, aby s údržbou pomáhala profesionální technika. Tento úkol zde již více než dva roky plní traktor ZETOR MAJOR HS 80.

Pan Martin Vávra, starosta obce, nám při našem setkání povyprávěl, jak traktor před více než dvěma lety pro obec pořizovali. Bylo na něj vypsáno výběrové řízení a po dlouhé diskuzi se traktor ZETOR MAJOR HS 80 zdál být nejvhodnější volbou. „Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodli nakonec pro tento model, byl fakt, že nabízí pomalé plazivé rychlosti (min. rychlost od 0,5 km/h), což bylo pro portfolio prací, které u nás měl zastávat, klíčové. Stejně tak i vyšší váha traktoru pomohla v rozhodování, protože bylo potřeba, aby traktor bez problémů zvládl i práci s čelním nakladačem,“ prozrazuje detaily pan Vávra. MAJOR HS byl přibližně o 600 kilogramů těžší než ostatní traktory ve výběrovém řízení. Byl navíc vybaven natáčecími předními blatníky, čímž se výrazně zmenšuje poloměr otáčení na úroveň 3,9 m a traktor se tak může uplatnit i v omezených prostorech. Zastupitelstvo obce přesvědčil jednoduše také tím, že jde o český výrobek se světovým designem – modelová řada MAJOR se od roku 2018 vyrábí v designu ZETOR by Pininfarina, který byl od svého představení v roce 2015 odbornou i laickou veřejností hodnocen více než kladně. Cenově nebyl traktor nejlevnější, ale přesvědčil.

Traktor MAJOR HS 80 do výběrového řízení nabídla společnost MOREAU AGRI VYSOČINA spol. s r.o., která spolupráci se společností ZETOR TRACTORS a.s. navázala v roce 2014.  Společně se jim v roce 2019 podařil husarský kousek. V rámci akce VYSOČINA ZETOR SHOW se povedlo překonat rekordy v počtu traktorů značky ZETOR na jednom místě a ve vytvoření nejdelší souvislé řady traktorů. Na akci se totiž sešlo 237 Zetorů! Společnost MOREAU AGRI VYSOČINA byla založena v roce 2001. Hlavní náplní je prodej zemědělské a stavební techniky, kompletní servis a dodávky náhradních dílů. Kromě toho společnost zajišťuje také zprostředkování prodeje nebo přímo odkup starší techniky, pronájem široké škály strojů (např. traktory, teleskopické manipulátory, krmné vozy atd.) a v neposlední řadě také služby finančního charakteru při nákupu techniky.

lukaskralphoto.cz Zetor Major obec Vídeň  (1)komprim

Prvořadé využití traktoru ZETOR MAJOR HS 80 ve Vídni jsou lesní práce. Na traktor čerpala obec dotace z podpůrného programu pro lesní fond. Protože ale lesy stejně jako na mnohých jiných místech v republice poničil kůrovec, našel traktor využití i jinde, a to zejména v oblasti údržby obce. Takže kromě pomoci obyvatelům Vídně s odvozem dřeva z lesa se traktor stará o zimní údržbu komunikací, o obecní zeleň a je také celoročně k dispozici pro odvoz kontejnerů. V plánu je letos zakoupit štěpkovač, takže bude MAJOR v lese pomáhat při rozřezávání dřevních částí stromů. Že mají v obci pro zimní údržbu vlastní traktor, je pro ně velké plus. Dříve se jim o obecní komunikace staralo zemědělské družstvo. To ale čistilo od sněhu přednostně silnice kolem obce a do obce samotné se údržba dostala často až odpoledne nebo také vůbec.

Traktory modelové řady ZETOR MAJOR si získaly pověst traktoru na celý život. V roce 2016 nabídla společnost ZETOR TRACTORS a.s. druhý model a základní verzi MAJOR CL doplnil MAJOR HS, komfortnější traktor s vyšší výbavou. MAJOR HS 80, model 2018, nabízí modernější převodovku o rozsahu 24 rychlostí vpřed a 12 rychlostí vzad s maximální rychlostí 40 km/h, dvoustupňovým násobičem (PowerShift) a elektrohydraulickou reverzací (PowerShuttle). Kabina je vybavena komfortnější sedačkou, sedačkou spolujezdce a odkládacími prostory. Vyšší zvedací síla umožňuje agregovat traktor s větším počtem přípojných strojů. Traktory z řady MAJOR využívají hydrauliku s mechanickou regulací. Vnitřní okruh hydrauliky ovládá zvedání zadního tříbodového závěsu. Vyznačuje se nejen vysokou zdvihací silou, ale i plynulou regulací citlivosti a rychlosti spouštění, včetně funkce hydraulického zámku při transportu nářadí. Vnější okruh hydrauliky dodává tlakový olej pro přípojná zařízení. Traktor je vybaven jednosekčním, dvousekčním a pro MAJOR HS až třísekčním přídavným rozvaděčem se zpětnou sekcí.

lukaskralphoto.cz Zetor Major obec Vídeň  (2)komprim

Schopnosti MAJORA HS ocení uživatelé v kombinaci s čelním nakladačem. Traktory modelové řady MAJOR je možné vybavit řadou nakladačů ZL. Ty byly navrženy s ohledem na co nejvyšší produktivitu a bezpečnost práce. Umožňují perfektní výhled dopředu i do stran, a to díky jedinečnému konstrukčnímu řešení s nízko posazeným výložníkem. Tvarové prolisy zajišťují vynikající torzní tuhost a pevnost. Kompaktní ukazatel polohy nevyčnívá ven, tím eliminuje riziko poškození. Lze ho lehce namontovat a nastavit na tři různé polohy pro různé typy nářadí, čímž zajišťuje přesný úhel náklonu nářadí k rovině podložky. Připojení a odpojení výložníku je snadné a nejsou potřeba žádné nástroje. Integrované sklopné parkovací podpěry zjednodušují připojení a odpojení.

Vraťme se ale k tomu MAJORU HS 80, který pomáhá v obci Vídeň, abychom se dozvěděli, jaké jsou zkušenosti po dvou letech využívání „Koupě tohoto traktoru nelitujeme,“ hodnotí na závěr pan Vávra. „Je pravda, že zpočátku nás trošku zkoušel. Když jsme v září roku 2018 traktor zajeli, zjistili jsme drobné nesrovnalosti. Servisní tým ze společnosti MOREAU AGRI VYSOČINA je ale vždy vstřícný a ochotný pomoct.“ Traktor při práci obstál a uživatelé jej hodnotí jako pohodového pomocníka.

zpět na ZETOR World