ZETOR world

Soutěž o fotografii v kalendáři ZETOR má svého vítěze. Jaký je jeho příběh?

Soutěž o fotografii v kalendáři ZETOR má svého vítěze. Jaký je jeho příběh?

Po vyhlášení soutěže o zařazení fotografií traktorů našich zákazníků do kalendáře na rok 2020 nám dorazily stovky fotografií. Pečlivě jsme je všechny prohlédli a nakonec jsme vybrali fotografie na titulní stranu a jednu vítěznou. Tou byla fotografie traktoru ZETOR FORTERRA 130 HD od paní Moniky Musilové z Hanácké zemědělské společnosti Jevíčko. Právě tam jsme vyrazili nafotit fotografii k měsíci říjnu a rovnou jsme se i zeptali, jak jsou v tomto podniku s FORTERROU spokojeni.

Hanácká zemědělská společnost Jevíčko hospodaří na Malé Hané. FORTERRU 130 HD využívají konkrétně ve středisku živočišné výroby v obci Biskupice u Jevíčka. „V Biskupicích se nachází 230 jalovic, kde pobývají do dvanácti měsíců. Na dalším středisku v Jaroměřicích jsou umístěny jalovice od dvanácti měsíců a výše, taktéž v počtu 230 až 250 kusů. V Jaroměřicích se zapouští, a když jsou vysokobřezí, tak se vozí zpět do Jevíčka, kde máme 700 dojnic, 220 telat a březí jalovice,“ představuje středisko vedoucí živočišné výroby paní Ing. Eva Štenclová.

FORTERRU tady hýčkají

Traktor obsluhuje pan Vladimír Zecha, který je velkým fanouškem značky ZETOR. Kdysi začínal na staré „sedmdesátce“, pak jezdil s FORTERROU 10641 a krmným vozem. Když bylo po deseti tisících motohodinách potřeba pořídit nový traktor, navrhl právě FORTERRU 130 HD. „Mohl jsem mít kterýkoliv traktor, vybral jsem si ale ZETOR. Půl roku jsme pak čekali, zda volbu schválí vedení, což se povedlo. Byl zvolen také kvůli nízkým provozním nákladům. Díly na tyto traktory totiž stále patří mezi nejlevnější. Například oproti jinému traktoru, který u nás provozujeme v živočišné výrobě a u kterého se opravy pohybují v řádech desítek tisíc korun, stačí u FORTERRY vyměnit vstřik za pár stovek a jede se dál,“ vysvětluje pan Zecha.

Pořízení traktoru před třemi lety zaměstnanci oslavili, nechyběl ani ohňostroj. Stejně tak každoročně slaví každé „narozeniny“ FORTERRY. Kromě oslav se traktoru dostává i perfektního servisu a péče, ať už jde o údržbu v rámci společnosti nebo o odborný servis. Pan Zecha je toho názoru, že většina poruch u traktorů vzniká právě opomenutím údržby a špatným zacházením, a podle toho se FORTERRU stará.

15800547_1200305583356666_3864912232851258817_o

Odborný servis pak zajišťuje společnost Moreau Agri Vysočina, s jejichž prací je vedení podniku spokojeno. „Co se týče závad, společnost ZETOR vyměnila bez problémů v rámci záruky palubní desku a vodní pumpu. Jinak se provádí běžný servis a po pěti stech motohodinách došlo na malou údržbu. K větším opravám došlo až po tisících motohodinách. Náklady na údržbu jsou však téměř nulové. Více nás stojí každoroční oslavy,“ dodává se smíchem pan Zecha.

Nepřetržitě v provozu 

Kromě přepravy dobytka, slámy, hnoje a občasného provozu v rostlinné výrobě tráví FORTERRA většinu času v agregaci s taženým krmným vozem. To je také jeden z důvodů, proč byla vybrána výkonnější řada FORTERRA a nikoliv například PROXIMA 100, která by krmný vůz též zvládla. FORTERRA však má větší výkonovou rezervu a může provádět i jiné a náročnější práce. Pro provoz ve stájích byly zvoleny užší pneumatiky. Agregaci s krmným vozem lze považovat za provozně nejnáročnější, což potvrzuje i obsluha: „Když například pracuji se shrnovačem v rostlinné výrobě, zapnu vývodový hřídel při začátku práce a vypínám na konci a traktor to ani necítí. Při pracích v živočišné produkci ale dostává zabrat více, tam musím vypínat a zapínat náhon neustále.“

Po celý rok je traktor nepřetržitě v provozu, a tak má od doby pořízení odpracováno už pět a půl tisíce motohodin. Při naší návštěvě traktor zaskakoval za „sedmdesátku“ v agregaci s rozdružovačem balíků. Starý ZETOR je při provozu s tímto typem stroje na hranici výkonu. Pan Zecha dodal, že naopak FORTERRA 130 HD s  rozdružovačem nemá žádný problém.

15822666_1200307153356509_5900345908548858640_n

Řada FORTERRA se v průběhu let změnila

ZETOR FORTERRA patřil od začátku k robustnějším traktorům vhodným pro náročnější terén. Postupnými modernizacemi se jeho síla, robustnost i pohodlí ještě navyšovaly. Od roku 2014 je navíc řada rozdělena na tři typy – FORTERRA CL, HSX a HD. Tehdy se veřejnosti poprvé představily traktory FORTERRA HD s navýšeným výkonem až na 150 koňských sil, inovovaným ovládáním a prodlouženým rozvorem. Novinkou byla také přední hnaná odpružená náprava Carraro, jež je používaná dodnes. Náprava je nezávisle odpružená a skládá se ze dvou samostatných a nezávisle odpružených polonáprav. Toto řešení na rozdíl od odpružení celé přední nápravy přináší vyšší absorpční a tlumicí schopnosti a tím pádem vyšší jízdní komfort. 

K pohonu a přenosu výkonu tradičně slouží motor a převodovka vlastní výroby ZETOR. V roce 2018 prošly FORTERRY modernizací týkající se hlavně převodovky, plnění emisní normy a bezpečnostních prvků. FORTERRU HD je od té doby možné vybavit inovovanou převodovkou ECO40. Ta díky jinému zpřevodování jednotlivých stupňů umožňuje ještě větší úsporu paliva, neboť udržuje motor v optimálních otáčkách při práci na poli i v dopravě (40 km/h při 1 750 ot/min). Krátkodobé navyšování výkonu v tomto případě nehledejme, vždy je k dispozici plný výkon.

Právě na převodovku nedá dopustit ani pan Zecha. „V době, kdy jsem neměl svůj traktor, jsem jezdil stroji různých značek. U jednoho takového jsem to chtěl dokonce v půlce práce vzdát. Traktor měl automatické řazení, které se mi nelíbilo a neustále přeřazovalo. U FORTERRY přeřadím a vím, že tam ten rychlostní stupeň je,“ říká. V tomto konkrétním modelu je použita pětistupňová plně synchronizovaná převodovka s třístupňovým násobičem točivého momentu.

A jak dopadlo přímo focení traktoru? To se dozvíte v novém kalendáři, který si již brzy budete moci koupit na našem e-shopu.

Článek vznikl na agroportálu https://www.agroportal24h.cz/

zpět na ZETOR World