Zetor world

Mléčná farma postavená na ZETORECH

Mléčná farma postavená na ZETORECH

Ať už jde o velkou, střední nebo malou mléčnou farmu, vždy by měla být výroba mléka výnosná. Pokud tomu tak není a zisky jsou nízké, je potřeba snižovat náklady – třeba cestou větší mechanizace. I s tím pomáhají na rodinné farmě v polské obci Dolna Grupa traktory ZETOR.

Obec se nachází několik kilometrů západně od města Grudziądz, v blízkosti řeky Visly. Zdejší půda je úrodná a na loukách hojně roste vynikající tráva tedy ideální oblast pro chov krav. Pro něj se rozhodl i pan Andrzej Jeż, který společně se svým otcem vede rodinné hospodářství zaměřené na výrobu mléka.

Slámy je vždy málo

Farma obstarává 380 kusů dobytka, z toho 200 dojnic. Stejně jako ostatní mléčné farmy sází na soběstačnost a primárně získává krmivo ze svých 60 hektarů luk a 100 hektarů orné půdy. „Pěstujeme hlavně kukuřici prostřídanou dalšími plodinami,“ vysvětluje Andrzej Jeż.

Slámy je přesto vždy málo a musí se dokupovat přímo z pole. Andrzej Jeż ji po sklizni sám sbírá z okolních polí a hned ji balíkuje vlastním lisem.

Úspory díky mechanizaci

Tak velké hospodářství se neobejde bez funkčních strojů a traktorů. Pro krmení směsnými krmnými dávkami (TMR – Total Mixed Ration) je nezbytný míchací krmný vůz. Spoustu práce zde usnadňuje také pět traktorů ZETOR.

„Na farmě je neustále co dělat. Kromě rodiny je v hospodářství trvale zaměstnáno šest pracovníků, ale během sezony by se jich uplatnilo víc. Proto jsme postupně pořizovali i vícero traktorů a dalších zemědělských strojů,“ přiznává Andrzej Jeż.

Jeden ZETOR za druhým

„První ZETOR jsme koupili od souseda před 20 lety. Byl to tehdy dva roky starý ZETOR 9540 a jeho 90 koní na  tehdejších 45 hektarů půdy stačilo. Pracoval tak moc, až se mu protočil tachometr,“ vzpomíná farmář.

V roce 2002 koupil Andrzej Jeż nový ZETOR 5320 o výkonu 60 koní. V současnosti má najeto přes 10 000 motohodin a stále si vede dobře. „Nedávno dostal nové pneumatiky a kromě filtrů jsme na něm nedělali nic,“ pochvaluje si Andrzej Jeż. Využívá se na sečení a sběr sena, jezdí s postřikovačem a vývodovým hřídelem pohání míchací krmný vůz.

O čtyři roky později se farma rozšířila na 100 hektarů a do vozového parku přibyla FORTERRA 11741 s motorem o výkonu 125 koní. Využívá se hlavně na těžkou práci s 3m agregátem, 4brázdovým pluhem, 2řadou řezačkou, velkým lisem na válcové balíky a 13tunovým rozmetadlem. „Je to dobrý a produktivní traktor. Do teď jsme měnili jen spojku, a to už má najeto 13 600 motohodin,“ říká Andrzej Jeż.

Dalším ZETOREM na farmě je od roku 2013 FORTERRA 130 16V. Dosud má odpracováno 7 500 motohodin a používá se k sečení, dopravě, s lisem na válcové balíky a k vyvážení močůvky cisternou o objemu 12 000 litrů. „Díky pravidelnému servisu a výměnám oleje funguje zcela spolehlivě,“ tvrdí Andrzej Jeż.

Stále se rozšiřující hospodářství si v roce 2017 vyžádalo koupi dalšího traktoru. Tentokrát šlo o FORTERRU 115. Na farmě jezdí s postřikovačem a rozmetadlem hnojiv. Obsluhuje také shrnovač a míchá močůvku. „Všechna kola jsme vyměnili za úzká pro práci mezi řádky,“ ukazuje Andrzej Jeż.

Hospodárnost a snadná údržba vedou

Farma má celkem osm traktorů, převažují mezi nimi ale ZETORY. „Hlavním důvodem je hospodárnost. ZETORY se prodávají za výhodnou cenu a mají i nízké provozní náklady. Zároveň jsou spolehlivé a jednoduché na obsluhu a funkčnost. Oceňuji i snadnou údržbu. Nemusím týdny čekat na servis a náhradní díly. V neposlední řadě mají také příznivou cenu při dalším prodeji na sekundárním trhu, takže je to dobrá investice,“ shrnuje Andrzej Jeż výhody traktorů ZETOR.

zpět na Zetor World