Zetor world

Mléčná farma postavená na ZETORECH

Mléčná farma postavená na ZETORECH

Ať už jde o velkou, střední nebo malou mléčnou farmu, vždy by měla být výroba mléka výnosná. Pokud tomu tak není a zisky jsou nízké, je potřeba snižovat náklady – třeba cestou větší mechanizace. I s tím pomáhají na rodinné farmě v polské obci Dolna Grupa traktory ZETOR.

Obec se nachází několik kilometrů západně od města Grudziądz, v blízkosti řeky Visly. Zdejší půda je úrodná a na loukách hojně roste vynikající tráva tedy ideální oblast pro chov krav. Pro něj se rozhodl i pan Andrzej Jeż, který společně se svým otcem vede rodinné hospodářství zaměřené na výrobu mléka.

Slámy je vždy málo

Farma obstarává 380 kusů dobytka, z toho 200 dojnic. Stejně jako ostatní mléčné farmy sází na soběstačnost a primárně získává krmivo ze svých 60 hektarů luk a 100 hektarů orné půdy. „Pěstujeme hlavně kukuřici prostřídanou dalšími plodinami,“ vysvětluje Andrzej Jeż.

Slámy je přesto vždy málo a musí se dokupovat přímo z pole. Andrzej Jeż ji po sklizni sám sbírá z okolních polí a hned ji balíkuje vlastním lisem.

Úspory díky mechanizaci

Tak velké hospodářství se neobejde bez funkčních strojů a traktorů. Pro krmení směsnými krmnými dávkami (TMR – Total Mixed Ration) je nezbytný míchací krmný vůz. Spoustu práce zde usnadňuje také pět traktorů ZETOR.

„Na farmě je neustále co dělat. Kromě rodiny je v hospodářství trvale zaměstnáno šest pracovníků, ale během sezony by se jich uplatnilo víc. Proto jsme postupně pořizovali i vícero traktorů a dalších zemědělských strojů,“ přiznává Andrzej Jeż.

Jeden ZETOR za druhým

„První ZETOR jsme koupili od souseda před 20 lety. Byl to tehdy dva roky starý ZETOR 9540 a jeho 90 koní na  tehdejších 45 hektarů půdy stačilo. Pracoval tak moc, až se mu protočil tachometr,“ vzpomíná farmář.

V roce 2002 koupil Andrzej Jeż nový ZETOR 5320 o výkonu 60 koní. V současnosti má najeto přes 10 000 motohodin a stále si vede dobře. „Nedávno dostal nové pneumatiky a kromě filtrů jsme na něm nedělali nic,“ pochvaluje si Andrzej Jeż. Využívá se na sečení a sběr sena, jezdí s postřikovačem a vývodovým hřídelem pohání míchací krmný vůz.

O čtyři roky později se farma rozšířila na 100 hektarů a do vozového parku přibyla FORTERRA 11741 s motorem o výkonu 125 koní. Využívá se hlavně na těžkou práci s 3m agregátem, 4brázdovým pluhem, 2řadou řezačkou, velkým lisem na válcové balíky a 13tunovým rozmetadlem. „Je to dobrý a produktivní traktor. Do teď jsme měnili jen spojku, a to už má najeto 13 600 motohodin,“ říká Andrzej Jeż.

Dalším ZETOREM na farmě je od roku 2013 FORTERRA 130 16V. Dosud má odpracováno 7 500 motohodin a používá se k sečení, dopravě, s lisem na válcové balíky a k vyvážení močůvky cisternou o objemu 12 000 litrů. „Díky pravidelnému servisu a výměnám oleje funguje zcela spolehlivě,“ tvrdí Andrzej Jeż.

Stále se rozšiřující hospodářství si v roce 2017 vyžádalo koupi dalšího traktoru. Tentokrát šlo o FORTERRU 115. Na farmě jezdí s postřikovačem a rozmetadlem hnojiv. Obsluhuje také shrnovač a míchá močůvku. „Všechna kola jsme vyměnili za úzká pro práci mezi řádky,“ ukazuje Andrzej Jeż.

Hospodárnost a snadná údržba vedou

Farma má celkem osm traktorů, převažují mezi nimi ale ZETORY. „Hlavním důvodem je hospodárnost. ZETORY se prodávají za výhodnou cenu a mají i nízké provozní náklady. Zároveň jsou spolehlivé a jednoduché na obsluhu a funkčnost. Oceňuji i snadnou údržbu. Nemusím týdny čekat na servis a náhradní díly. V neposlední řadě mají také příznivou cenu při dalším prodeji na sekundárním trhu, takže je to dobrá investice,“ shrnuje Andrzej Jeż výhody traktorů ZETOR.

zpět na Zetor World
Tyto webové stránky využívají soubory cookies k personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním našich webových stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na Vašem zařízení.
Více informací