ZETOR world

FORTERRA HD v šumavských kopcích

FORTERRA HD v šumavských kopcích

V blízkosti Národního parku Šumava v České republice v malebné kopcovité krajině u města Vimperk se v nadmořské výšce téměř 1000 metrů nad mořem nachází rodinná farma Michlovka manželů Novákových.

20180816_FORTERRA HD (Šumava) 1

Pro turisty je okolí učiněným rájem, ať již v létě při túrách, či projížďkách na kole, nebo v zimě na běžkách nebo při lyžování na blízkých sjezdovkách. Počasí a přírodní podmínky zde však umějí být velmi tvrdé. Jde o částečně zalesněný kopcovitý terén, a jen o několik kilometrů dále se nachází nejvýše položená obec v Čechách Kvilda, na které každoročně v zimě padají teplotní rekordy a odkud hlásí místní sníh a mráz v době, kdy v údolích už dávno kvetou rostliny a stromy.

Na farmě se 4 členná rodina Novákových stará o 145 ha luk a pastvin a 3 ha lesa, který využívají pro těžbu dřeva pro soukromé účely. Mají zde také základní stáda 30 kusů krav a 360 ks bahnic. Když se v zimním období narodí jehňata, rozroste se stádo ovcí až na 800 ks. Zajímavostí je, že šumavské ovce patří do české genové rezervy, majitelé se tak věnují rozvoji uznaného šlechtitelského chovu. I proto několikrát ročně pořádají na farmě aukce zvířat. V zimě se majitelé starají o sjízdnost 25 km místních silnic a zapomenout nesmíme na penzion s kapacitou až 36 hostů.

20180816_FORTERRA HD (Šumava)_2

Za 25let odvedli majitelé na farmě pořádný kus práce. V roce 1993, kdy farmu zprivatizovali, se zde nacházelo několik hospodářských budov v dezolátním stavu a dva staré modely ZETORU. Většinu budov do dnešního dne zrekonstruovali a využívají je jako sklady pro techniku, či zázemí pro zvířata a zásoby. Vystavěli moderní ovčín a zimoviště skotu, kde mají zvířata dokonalé zázemí a jsou zde zároveň chráněni i před možnými predátory. Ostatně i v létě ovce nocují v ovčíně, důvodem je populace rysa, která se na Šumavě rozrůstá, a která působí majitelům farem v okolí škody. I na Michlovce museli v minulosti řešit potrhaná a zadávená zvířata.

Na práci, jedině se ZETORY a PÖTINGERY

Na farmě jsou věrni dvěma značkám, pokud jde o traktory, nedají dopustit na ZETORY a jako přípojná zařízení využívají zejména agregace od výrobce PÖTINGER.

V roce 1993, když s hospodařením začínali, měli na farmě stařičké ZETORY 5211 a 6245. Potřeba vyšších výkonů a nových agregací si však žádaly změnu, a tak si pořídili 7340 a zástupce unifikované řady III 10540. Ostatně 10540 je na farmě do dnes, majitelé na traktor nedají dopustit a využívají jej každý den při práci s rozdružovačem slámy balíků při přípravě podestýlky a krmení ovcím. Jak zmiňuje majitel: „Stroj je denně v provozu jen pár minut, ale bez problémů v zimě i v létě nastartuje, a za celou dobu co jej máme, spolehlivě funguje.“

Na farmě postupně pracovali také s traktory 11441 a 12441 a i s nimi panovala spokojenost, i proto zůstali majitelé věrni značce ZETOR, když si před dvěma lety pořídili dva nové stroje FORTERRY HD 150. „ Na výkyvy počasí je potřeba reagovat pružně, na vzniklé podmínky a práci udělat co nejrychleji, to vše nás tlačí k tomu, abychom měli jednak výkonné agregace s vyššími záběry, a tím také dostatečně silné a výkonné traktory,“ říká pan Novák. Společně s FORTERRAMI mají dnes na farmě také PROXIMU PLUS 80, kterou využívají ke svážení podestýlky a senáže pro ovce a k menším prácem na farmě.

20180816_FORTERRA HD (Šumava)_4

Traktory FORTERRA jsou agregovány zejména s pícninářskou technikou, ať již jde o žací dvojkombinaci vybavenou kondicionéry s celkovým záběrem 6 m, dvourotorovým shrnovačem, či velkoobjemovým senážním vozem FARO 8000, pro převoz balíků slámy využívají třínápravový přívěs Galán od firmy ZDT. Je tedy patrné, že FORTERRY HD jsou zde agregovány se stroji, které traktor vytíží naplno a to i díky náročnému kopcovitému terénu, na kterém se hospodářství rozprostírá.

Již menší zátěž představují další agregace a to lis na válcové balíky, obraceč a balička. Část krmiva je totiž konzervována jako senáž a k tomu jsou třeba příslušných strojů.

Každá FORRTERRA HD má za 2 roky napracováno 700 motohodin. PROXIMA PLUS pak ročně odpracuje přibližně 500 hotohodin.

Nízké provozní náklady a rozumná cena náhradních dílů

Co je ale důvodem, že na Michlovce dávají i po tolika letech přednost stále traktorům ZETOR? Po celou dobu existence farmy, nemuseli řešit zásadnější problém, který by ohrozil průběh prací. A pokud se některé drobnosti objevili, díky rychlému zásahu servisního střediska Agrozetu Husinec, bylo vše uvedeno do běžného stavu téměř okamžitě. Na farmě si pochvalují i provozní náklady strojů a ceny případných náhradních dílů. „V době, když jsme zvažovali nákup nových FORTERR HD jsme zde měli na vyzkoušení stroj konkurenčního zahraničního výrobce, výkonnostně a výbavou byl srovnatelný s českým ZETOREM, ale jeho pořizovací cena byla 2x vyšší, i proto jsem zůstal u brněnské značky,“ dodává majitel.

Nic na světě není ovšem dokonalé a i majitelé farmy kromě slov chvály na traktory ZETOR, uvedli několik postřehů, co by bylo vhodné vylepšit. Tak například bylo zmíněno, že některé ovládací prvky na multifunkčním panelu jsou příliš vzadu, což je nepohodlné pro řidiče. U modelu FORTERRA HD, která je v nabídce od letošního roku, je tento nedostatek vyřešen natáčecím sedadlem, což umožní nejen pohodlnější ovládání panelu, ale také i lepší výhled za stroj vzadu. Dále byl jako nevyhovující uveden systém automatického připnutí přední nápravy při brždění. I zde již ZETOR má nové řešení, stroje letošní produkce totiž disponují brzdami předních kol. A poslední významnější připomínka se týkala malého prostoru mezi blatníky a koly, což způsobovalo problémy při nasazování sněžných řetězů. Nové FORTERRY vyráběny od roku 2018 mají kabinu posazenou o 10 cm výše, což umožní operátorovi snadnější manipulaci. Jak je tedy patrné, ZETOR reaguje na podněty zákazníků a modernizuje stroje tak, aby přinášeli to, co vyžaduji.

20180816_FORTERRA HD (Šumava)_3

Na Michlovce jsou se svými ZETORY spokojeni a nedají na ně dopustit. Přejeme jim, aby stroje i nadále věrně a spolehlivě sloužili, a aby se jim dařilo farmu úspěšně rozvíjet, tak jako dosud.

zpět na ZETOR World