Zetor world

FORTERRA HD – silák k neutahání

FORTERRA HD – silák k neutahání

O zkušenostech s FORTERROU HD jsme si povídali s farmářem z Čech. Jak hodnotí traktory ZETOR, co na nich oceňuje a při jakých pracích traktor využívá? O své zkušenosti s FORTERROU podělil pan Mirek.

Pan Mirek K. pracuje na statku ve středních Čechách. Družstvo, ve kterém je zaměstnaný, hospodaří na 1400 ha vlastní půdy a dalších 120 ha luk pronajímají. Z rostlinné produkce se věnují pěstování pšenice, žita, ječmene, ředkve, hořčice, kukuřice, vojtěšky a dalších travních druhů. Na statku chovají 300hlavé stádo krav a 100hlavé stádo býků. K údržbě tak velké plochy mají v družstvu i široký vozový park, který tvoří stroje různých značek a výkonů.

Ze starších strojů ZETOR máme traktory z modelové řady CRYSTAL 8011, 12145 a 12111, pak Unifikovanou řadu I, a to 7011, 7745 nebo starou 3011. Z nových ZETORŮ jsou to dvě FORTERRY HD 150,“ upřesňuje pan Mirek.

ZET_0442

A jakou práci, vykonávají tyto výkonnostně nejsilnější stroje modelové řady FORTERRA (až 150 HP) a nejsofistikovanější 4válcové traktory v portfoliu značky ZETOR?

„Využíváme je snad ke všemu, od přepravy balíků slámy, sena nebo podmítky, setí tří metrovou sečkou, tahání kontejnerového podvozku, odvozu siláže a senáže, rozmetání průmyslových, ale i statkových hnojiv, dusání siláže a senáže apod. A kus práce traktory zastanou taky při sečení luk a při práci na kompostárně,“ vyjmenovává pan Mirek.

Při tak velkém objemu práce mají oba robustní stroje ročně průměrně odpracováno 1500–2000 motohodin.

„Nejvíce na FORTEŘE HD oceňuji přední odpruženou nápravu a hydraulické ovládání, které je vážně super,“ říká pan Mirek. Odkazuje tak na skutečnost, že FORTERRA HD je vybavena systémem Hitchtronic, tedy automatickou regulací zadní tříbodového závěsu. Traktor se tak sám přizpůsobuje terénu, operátorovi zjednodušuje ovládání a majiteli šetří provozní náklady, úspora může dostáhnout až 6 %.

FORTERRA HD

Srdcem FORTERRY HD je úsporný 4válcový motor ZETOR s 16ventilovou hlavou o objemu 4 156 cm3, který vzešel z vlastního vývoje společnosti ZETOR TRACTORS a.s. Pohonná jednotka splňuje emisní normu STAGE IV s využitím prověřeného mechanického vstřikovacího čerpadla. ZETOR tak patří v traktorovém byznyse mezi jednoho z mála výrobců motorů na světě, který nejpřísnější emisní normy splňuje bez využití common railu a nyní už je dokonce připraven na splnění následujícího přísnějšího emisního stupně STAGE V. Stanovených limitů se daří dosahovat díky speciálnímu tvaru spalovacího prostoru, kde dochází k dokonalejšímu spalování paliva a využití DPF filtru a SCR systému. Zákazník tedy získává silný a odolný motor spořící provozní náklady, který je snadný na údržbu. Motory ZETOR navíc vynikají výkonovou charakteristikou s vysokým převýšením krouticího momentu a snadným startem i při nízkých teplotách. Na základě nezávislých testů Mendelovy univerzity v Brně bylo zjištěno, že motory s emisním řešením STAGE IV mají nižší spotřebu paliva oproti motorům předchozí generace, a to o 15–20 % v závislosti na vykonávané činnosti.

1603 ZET Fort HD predobok pravy

Pro modelovou řadu FORTERRA ZETOR samostatně vyvíjí a vyrábí i převodovky. Používá při tom kvalitní materiály, které zajišťují odolnost, efektivitu a dlouhou životnost. FORTERRA HD je vybavena převodovkou, díky, které má zákazník k dispozici 5 rychlostí ve dvou rozsazích s třístupňovým násobičem krouticího momentu PowerShift a také elektrohydraulický reverzor PowerShuttle. Obsluhu stroje usnadňuje PowerClutch – tlačítko spojky nacházející se na řadicí páce. Celkem převodovka nabízí až 30 rychlostí vpřed a 30 rychlostí vzad. Jen v nejpoužívanějším pracovním rozsahu 4–12 km/h nabízí převodovka 13 převodových stupňů rychlosti i při zatížení traktoru. Modernizovaná FORTERRA HD, která bude na trh uvedena na podzim tohoto roku bude navíc vybavena úspornou ECO převodovkou. Díky optimalizaci otáček získává zákazník s novou převodovkou další úsporu provozních nákladů, a to až 18 %, opět v závislosti na vykonávané činnosti. Maximální rychlost stroje činní 40 km/h při úsporných 1 750 otáčkách/min. Úsporu ostatně prokázal test realizovaný výrobcem traktorů.

FORTERRA HD je vybavena přední odpruženou nápravou. Při práci na poli nebo v dopravě jde o nedocenitelný prvek, který obsluze zvýší pohodlí při práci. Konstrukčně je náprava složená ze dvou samostatných a nezávisle odpružených polonáprav. Náprava má díky menším odpruženým hmotám vyšší absorpční a tlumící schopnosti, čímž je docíleno nižší hladiny vibrací. Mechanismus nezávislého zavěšení kol je technicky velmi podobný víceprvkovému automobilovému zavěšení kol. Nově má zákazník možnost si pořídit i systém centrálního mazání přední odpružené nápravy.

180226 ZET 282

Elektrohydraulika Bosch, kterou jsou stroje vybaveny, usnadňuje práci s přípojnými zařízeními. Dva pomocné válce hydrauliky zajišťují rovnoměrné zatížení traktoru a maximální zvedací sílu až 85 kN (8 500 kg). Forterra HD je vybavena unikátním systémem HitchTronic, který sám měří odpor půdy při orbě a podle aktuálních hodnot automaticky reguluje zadní tříbodový závěs.

V oblasti ergonomie a komfortu je stroj vybaven prostornou kabinou a multifunkčním panelem, jenž sdružuje všechny důležité ovládací prvky na jednom místě. Traktor je dále vybaven 100% uzávěrkou diferenciálu anebo souvraťovou automatikou, která snižuje počet úkonů při každém otáčení na souvrati. Zjednodušuje se tak obsluha stroje a je dosaženo lepší manévrovatelnosti.

Tagy
zpět na Zetor World
Tyto webové stránky využívají soubory cookies k personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním našich webových stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na Vašem zařízení.
Více informací