Zetor world

Brambory, kukuřice, krávy, na vše si ZETOR troufne

Brambory, kukuřice, krávy, na vše si ZETOR troufne

ZETOR působí v Rakousku od počátku 70. let minulého století. Do dnešních dnů se jich v zemi prohání přes 2000 ks. Setkali jsme se proto s farmářem z oblasti Dolních Rakous, který je hrdým majitelem hned tří červených traktorů: FORTERRY 9641 z roku 2006, PROXIMY POWER 90 z roku 2015 a konečně FORTERRY HD 150 z roku 2016. O rakouském zemědělství, ale i službě strojů na farmě, jsme si povídali s jejím majitelem Franzem Holzingerem.

„Naše rodinná farma je situovaná do oblasti Waldviertel, která je součástí spolkové republiky Dolní Rakousy. Jsme celkem čtyři, kteří se staráme o naše středně velké hospodářství a věnujeme se pěstování tradiční plodin v oblasti, jako jsou brambory, kukuřice a chováme i malé stádo krav,“ říká pan Holzinger, usměvavý důchodce, se kterým jste se setkali na předváděcí akci rakouského dealera firmy KFZ-Service. Se svou ženou, synem a jeho paní vlastní rodina 43 ha půdy, na 10 ha pěstují brambory, respektive dělají sadbu pro odběratele, který se věnuje prodeji sadbových odrůd, zbytek výměry je určen pro pěstování kukuřice. Rodina se stará i o dvacetihlavé stádo krav na mléko, které chová na pastvinách využívajících společně se svými sousedy z okolí.

Rakouskem ze 2/3 prostupují dominantní štíty Alp, není tak s podivem, že většina zemědělské produkce země je spjata s těžbou dřeva, případně s chovem skotu a pěstování plodin odolných vůči povětrnostním podmínkám a vyšším nadmořským výškám. Oblast Waldviertel, kterou zmiňuje Franz Holzinger, se nachází v úrodné pahorkatině v okolí řeky Dunaj. Pro celou tuto oblast táhnoucí se severem země je charakteristické pěstování brambor, kukuřice, ale také pšenice, cukrové řepy, slunečnic a při hranicích s Českou republikou i pěstování vinné révy.

„Jsem v důchodu a řízení farmy převzal syn s rodinou, aktivně mu ale pomáhám a zapojuji se, abych tak napomohl pokračování našeho rodinného zemědělského odkazu. Zemědělství se v rodině věnujeme po 4 generace, tedy více než 100 let, a i když je to dřina, tak věřím, že u toho ještě další generace vydrží,“ říká pyšně pan Holzinger.

Kombinovaný program farmy, kdy se věnují pěstování plodin a zároveň chovu dobytka, je náročný na množství pracovních úkonů, které je v průběhu roku třeba vykonávat. I proto na farmě mají k dispozici celkem 4 traktory s výkony od 70 do 150 koní a z toho 3 jsou značky ZETOR a bezpočet agregací různých značek a výkonů. FORTERRA HD 150 je nejnovějším přírůstkem na farmě, 4válcový stroj s výkonem 150 koní je využíván zejména při těžkých zemědělských pracích, kdy je potřeba zúročit výkon a odolnost. Stroj je tak agregován s 4radličním samo obracecím pluhem, 4m diskovými bránami, s rotační bránou kombinovanou se secí mašinou (3m šířka) a s 8 tunovým vlekem při svážení obilí a v transportu obecně. „Na tomto stroji si cením jednak síly a dále komfortu, když díky přední odpružené nápravě, odpružené kabině a její prostornosti a pohodlí, se při práci cítím jako v bavlnce,“ říká pan Holzinger. Stroj za 1,5 roku práce na farmě odpracoval 300 mth.

FORTERRA 9641 slouží ze ZETORŮ na farmě aktuálně nejdéle, již od roku 2006 a odpracovala přes 2800 mth. Stroj je agregován nejvíce se shrnovači (jedno a dvou rotorovým), v siláži při válcování a při vození cisterny s močkou. „Stroj jsme si před pár lety nechali předělat a upravit tak, aby jezdil na řepkový olej. Specializovaná firma provedla jednoduchý zásah do stroje a přidělala nádrž a tak šetříme provozní náklady, neboť cena řepkového oleje, je neporovnatelně nižší, než nafta a to nemluvím o ekologii,“ dodává s úsměvem zemědělec.

Jako poslední ze ZETORŮ působí na farmě PROXIMA POWER 90, stroj je využíván zejména v tzv. zeleném programu, tedy při činnostech spjatých s údržbou pastvin, kosením trav, jejich sušením, svážením apod. Proto je POWER agregován např. se 7m obracečkou, shrnovači, ale také s vyorávacím strojem na brambory. Když je potřeba zastane i další práci dle ročního období a potřeby. „Traktor máme na farmě od roku 2015, odpracováno má 900 mth a využíváme je v širokém spektru prací, ať při práci s plodinami, nebo u činností spjatých s chovem dobytka. Má pohodlné ovládání díky PowerShiftu a PowerShuttle,“ upřesňuje Franz Holzinger.

Tím zdaleka škála agregací na farmě nekončí, k dispozici zde mají sekačky, ať již boční 3 metrovou (agregována s FORTERROU HD), nebo kombinaci přední a zadní sekačky, silážní vůz, kompaktor, rozmetadlo, apod. 

Zajímalo nás, proč rodina dává přednost právě traktorům ZETOR. „ZETOR je cenově dostupný ve srovnání se známější konkurencí a přináší nám potřebný výkon a odolnost. Ovládání stroje je jednoduché a jeho údržba stejně tak. Za dobu, co s nimi u nás pracujeme, jsme museli řešit jen minimální opravy a případné náhradní díly, byly snadno dostupné a cenově výhodnější oproti konkurenci,“ vyjmenovává důvody pan Holzinger.

První ZETOR, se kterým začali na farmě pracovat, byla 5011 v 80. letech minulého století, od té doby nedají na farmě na červené české traktory dopustit. Děkujeme rodině za čas, který nám věnovala a přejeme jí i dalším uživatelům traktorů ZETOR mnoho klidných a úspěšně odpracovaných hodin.

zpět na Zetor World
Tyto webové stránky využívají soubory cookies k personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním našich webových stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na Vašem zařízení.
Více informací