ZETOR world

Zetor pomáhá slovenskému družstvu v jeho nelehké práci

Zetor pomáhá slovenskému družstvu v jeho nelehké práci

Traktory mají různorodé využití, v hospodářském družstvu Devio v Nových sadech na Slovensku pracují se čtyřmi stroji modelových řad PROXIMA a CRYSTAL. O zkušenostech s traktory a o značce zetor jsme si povídali při naší návštěvě s předsedou družstva Igorem Jakubičkou a mechanizátorem družstva Dušanem Jančovičem.

Zemědělské družstvo DEVIO Nové sady hospodaří na území o rozloze 4600 ha severně od Nitry. Jeho specifikem je, že spravované pozemky se nacházejí v devíti různých katastrech. Věnuje se pěstování plodin a také chovu dobytka.

 „V oblasti rostlinné výroby pěstujeme na 2000 ha obiloviny, na 700 ha kukuřici, na 660 ha sladovnický ječmen, 670 ha připadá olejninám a jsme zároveň jedním z největších pěstitelů cukrové řepy na Slovensku. Pokud jde o živočišnou výrobu, máme zde 890 kusů dojnic, 480 kusů býků na výkrm, 1300 kusů telat a jalovic, 4000 kusů prasat, z čehož je 265 kusů prasnic,“ charakterizuje družstvo jeho předseda Igor Jakubička.

Historie podniku sahá až do roku 1972, kdy se spojilo devět samostatných družstev. Dnes kromě rozsáhlé živočišné a rostlinné výroby mají i vlastní betonárku. Vozový park tvoří více než 70 traktorů a desítky dalších agregací všeho druhu. „Vedle ZETORU máme stroje ještě dvou značek. Jednou je další konkurenční výrobce traktorů a druhou výrobce teleskopických nakladačů,“ říká mechanizátor družstva Dušan Jančovič. „Našim cílem bylo nerozmělňovat a neexperimentovat s různými výrobci, osvědčila-li se nám značka, zůstáváme jí věrni. Nejde o nostalgii, ale o výhody, které nám plynou v oblasti údržby a servisu, a také o skutečnost, že se obsluha stroje nemusí neustále zaučovat v práci s novými technologiemi,“ dodává Jančovič.

Ze 70 strojů je téměř 50 z nich značky ZETOR. Ve velké míře se jedná o historické stroje UŘ I a UŘ II s výkony 70–160 koní. V loňském roce se v družstvu rozhodli omladit techniku a v krátké době zakoupili PROXIMU PLUS 100 a dva CRYSTALY 150. Ke konci roku na základě pozitivních zkušeností družstvo pořídilo PROXIMU POWER 120.

„Pro stroje ZETOR jsme se rozhodli z důvodů cenové výhodnosti, příznivých provozních nákladů a nízké spotřeby. Navíc se jednoduše ovládají, obsluze přinášejí pohodlí a komfort,“ říká mechanizátor družstva. „PROXIMA PLUS 100 má za necelý rok práce odpracováno tisíc motohodin bez jediného problému. Stroj pracuje 5 dní v týdnu, 8 hodin denně s 10tunovým zásobníkem na krmnou směs, kterou rozváží po jednotlivých střediscích,“ dodává Jančovič. Teď tuto práci převzala PROXIMA POWER 120 a PROXIMA PLUS je agregována s krmným vozem na farmě dojnic.

Na statku mají kromě PROXIM k dispozici i šestiválcový traktor CRYSTAL 150. „Máme tu dva kusy a jsme s nimi velmi spokojení. Odpracováno mají cca 500 motohodin, využíváme je spíše v rostlinné výrobě, v kombinaci s velkoobjemovým návěsem do siláže, pří práci s cukrovou řepou a při práci s cisternou. Nový CRYSTAL má výbornou tahovou sílu, dobrý výhled a pohodlnou kabinu a v porovnání se svým zeleným předchůdcem má dobré provozní náklady a nižší spotřebu,“ říká mechanizátor družstva.

„Zetor udělal za několik posledních let velký pokrok. Jednoznačně vede v porovnání ceny a výkonu, má dobré provozní náklady a nízkou spotřebu. Obsluha si pochvaluje pohodlí v kabině, klimatizaci a dobrý výhled. Je jen škoda, že v nabídce nemá stroje o výkonech vyšších než 160 koní, o ty bychom měli zájem,“ dodává na závěr předseda družstva Igor Jakubička.

zpět na ZETOR World