ZETOR world

Polské Szkaradowo. 1 000 obyvatel, 223 domácností, 30 ZETORŮ.

Polské Szkaradowo. 1 000 obyvatel, 223 domácností, 30 ZETORŮ.

„Třicet?“ Nemůžeme uvěřit slovům našeho zákazníka, pana Piotra Wybierały. „Třicet traktorů ZETOR po druhou křižovatku. A dál určitě taky pár,“ odpovídá. Řeč je o oblasti Szkaradowo, malé vsi na jihu Velkopolského vojvodství. Najdou se mezi nimi ZETORY 25 i nejnovější modely.

Hospodářství Piotra Wybierały ze Szkaradowa je modelovým příkladem rodinného statku v Polsku. Zdejší statky nebyly příliš velké, přesto se Velkopolsko dlouhá léta účinně vzpíralo stalinské kolektivizaci. A právě takový nevelký statek zdědil Piotr Wybierały po svém otci. Na začátku to bylo 12 hektarů, pár prasat a několik kusů hovězího dobytka, což pro mladého a ambiciózního hospodáře nebylo mnoho. Bylo potřeba statek rozšířit.

První ve vsi

V první řadě bylo nutné zlepšit vybavení. Stará „třicítka“ už svou práci tolik nezvládala, proto se v roce 1983 objevil ZETOR. „Otec ho sám přivezl z Agromy v Leszně, asi 60 km odtud,“ říká Piotr Wybierały. „Byl to první ZETOR 5011 v naší vesnici a byli jsme na něj patřičně hrdí. Na to, že měl 3 válce a necelých 50 koní, si vedl celkem dobře,“ dodává. ZETOR 5011 léta využívali při rozvoji zemědělského statku jako hlavní traktor, někdy se ani nevypínal motor. Orba, sečení, doprava – to všechno zvládal Piotr Wybierały vlastními silami a se svým pomalu stárnoucím malým traktorem. S plynoucími roky se dařilo statek rozšiřovat. Areál se rozrostl na 25 hektarů a také počet kusů dobytka se značně zvýšil. „Třicítka“ a ZETOR 5011 už na takové hospodářství nestačily a bylo nezbytné investovat do dalšího vybavení

Druhá volba padla opět na ZETOR

Jako další rozšířil stáj v roce 2007 ZETOR FORTERRA 9641. Objevily se také nové stroje: lis na kulaté balíky, moderní sekačka. Nepostradatelným se stal nakladač, který měla nová FORTERRA od samého začátku. Pro statek nastala nová éraPiotr Wybierały neustále sázel na soběstačnost. Proto s dále vzrůstajícím počtem dobytka zvětšoval i velikost pozemků. Siláž zajišťovala osetá kukuřice, která byla spolu s žitem, žitovcem a ječmenem zdrojem vlastního dobrého krmiva. Vlastní seno skvělé kvality zase poskytovaly nové louky. Zkrátka rozvoj zemědělského statku – radost pohledět! Práce kolem dobytka bylo ale hodně, jen samotných balíků sena se ročně spotřebovalo více než tisíc. FORTERRA a stará 5011 pracovaly na plný výkon. Ačkoliv si vedly skvěle, samy na práci nestačily. Zvlášť poté, co se statek rozrostl na sto hektarů a dobytek čítal padesát dojnic a sto kusů masného skotu

Třetí, ale jaký?

Proto bylo opět  nutné pořídit nový traktor. Tentokrát ještě větší, pro těžké práce na polích a pro nový velký lis. „Potřebovali jsme velký traktor, proto jsem vybíral mezi ojetinami. Málem jsem už koupil jeden několik let starý model z jiné firmy, ale nechtěl v mé přítomnosti nastartovat. Pomyslel jsem si, že je to znamení, a vrátil se domů s prázdnýma rukama,“ vypráví Piotr Wybierały. „Celou věc rozhodla moje žena, která jednoznačně prohlásila, že nový je nový, co s nějakou starou rachotinou,“ usmívá se hospodář nad šálkem kávy a vypráví dál: „Byla to šťastná náhoda, že jsme v té době dostali na otestování CRYSTAL o výkonu 160 koní.“ Ten byl na statku pouhých 10 motohodin, ale využil se na podzim při sklizni kukuřice, diskování a podrývání. „CRYSTAL se celkově osvědčil, i když byl u nás poměrně krátce. Proto jsme si loni při výprodeji ročníku 2017 pořídili právě CRYSTAL 150 se šesti válci a 144 koňmi. Hlavně byl poznat citelný rozdíl při přechodu z 90 koní na téměř 150,“ vysvětluje.

Tři ZETORY na jednom statku: Každý je jiný, ale všechny mají práce až až.

„CRYSTAL má po roce odpracováno 400 motohodin a FORTERRA kolem 5 000,“ vypočítává Piotr Wybierały. „Počet motohodin 5011 nezná nikdo, ale stále je ve výborném stavu. Nedávno jsme jí namontovali posilovač řízení a pořád jezdí dobře,“ dodává hrdě. Každý traktor se hodí lépe na něco jiného. „FORTERRA poháněla celá léta velký lis KUHN a vedla si dobře, ale potom jsme ho zkusili připojit ke CRYSTALU a nestačili jsme se divit. U agregátu 5,2 metru měl CRYSTAL poloviční spotřebu než FORTERRA!“ ukazuje na velký ZETOR. FORTERRU si naopak hospodář nemůže vynachválit k dopravě po silnici, protože je užší než CRYSTAL.
Ačkoli jsou traktory ZETOR u Wybierałových v neustálém zápřahu, na servis se najde čas vždycky. „FORTERRA měla během dvanácti let třikrát měněný spojkový kotouč. Při neustálé práci s nakladačem a tisících balíků sena ročně, dopravu nepočítaje, je to i tak vynikající výsledek. Žádné větší potíže jsme naštěstí nikdy řešit nemuseli,“ uzavírá Piotr Wybierały pochvalně.

zpět na ZETOR World