ZETOR world

ZETOR tvoří jeden z příběhů průmyslových legend

ZETOR tvoří jeden z příběhů průmyslových legend

V Brně proběhla v rámci Strojírenského veletrhu výstava československých velikánů s výstižným názvem Stories 100 příběhů průmyslových legend. Legendárního CRYSTALA značka ZETOR představila světu před padesáti lety. Na výstavišti v Brně, kde se výstava konala, návštěvníci mohli srovnat původní ikonický model s revoluční bezpečnostní kabinou a designem Otakara Diblíka z roku 1968 a moderní robustní verzi znovuzrozeného CRYSTALU, který byl představen v roce 2015 a který byl letos v létě také modernizovaný na model CRYSTAL HD 170.

Traktorová legenda ZETOR CRYSTAL

Značka ZETOR patří mezi přední klenoty československého strojního průmyslu. Značka vznikla v roce 1946 ve Zbrojovce Brno a po dobu své více než 70leté historie se věnuje vývoji a výrobě zemědělských traktorů.

Ačkoliv ZETOR drží několik světových „nej“, jeho největší legendou je slavný ZETOR CRYSTAL – první model unifikované řady II, který byl do sériové výroby zaveden v roce 1968.

20181012-prum-legendy-3

Prvky a řešení představené na novém traktoru byly na tehdejší dobu převratné zajistili ZETORU přední příčku mezi výrobci traktorů na světě. Jako první ZETOR představuje u modelu CRYSTAL bezpečnostní kabinu, ta je namontovaná na silentblocích a je zabezpečená proti převrácení. Další světové prvenství drží CRYSTAL v „tichosti“ stroje, kdy hladina zvuku uvnitř kabiny nepřesáhne 85 decibelů. CRYSTAL je dále vybaven násobičem krouticího momentu, který umožňuje měnit převodové stupně pod zatížením a násobit tak počet převodových stupňů. Revoluční hranatý design slavného Otakara Diblíka pak už jen umocnil vizuální dojem z nového silného stroje.

V roce 1975 ZETOR představuje CRYSTAL 12011, šlo o první traktor brněnského výrobce vybavený 6válcovým motorem s výkonem 120 koní, v roce 1980 pak výkon dosahoval až na 160 koní u modelu 16045. V roce 1981 se výroba modelu CRYSTAL z politických důvodů přesunula do slovenských Závodů ťažkého strojárstva (ZTS) v Martině.

20181012-prum-legendy-7

Znovuzrození CRYSTALU

Legenda ZETOR CRYSTAL se po 34 letech vrátila zpět do Brna. Znovuzrozený CRYSTAL se od roku 2015 opět vyrábí v Brně, jde o 6válcový traktor s výkonem 162 koní. Díky svým parametrů získal přezdívku Hardworker, tedy dříč, který pracuje v jakýchkoliv podmínkách, v zimě i v létě, v jakémkoliv počasí.

Na konci léta, tedy v roce, kdy si ZETOR CRYSTAL připomíná 50 let od uvedení na trh, byla světu představena nová generace stroje. Novinka letošního roku disponuje modernější ECO 40 převodovkou 30/30, nezávisle odpruženou přední nápravou, vylepšeným ovládáním stroje, ke kterému přispěly také multifunkční panel uvnitř kabiny a série bezpečnostních prvků včetně modernizovaného brzdového systému. Pro moderní CRYSTAL jsou typické, stejně jako pro předchozí modely, nízké náklady na provoz i údržbu.

20181012-prum-legendy-2

ZETOR drží za dobu své existence několik světových prvenství. Jako první na světě přišel s koncepcí unifikovaných prvků při výrobě traktorů – s principem, kdy se při montáži využívá shodných dílů pro různé modely, a tím se zrychluje a zefektivňuje montáž. Jako první na světě představil ZETORMATIC, mechanický regulátor zadního závěsu. Z novodobých „nej“ ZETOR vyvinul HITCHTRONIC, elektrohydraulický regulátor zadního závěsu, který pomáhá nastavit správně pluh při orbě a šetřit tak provozní náklady. V roce 2015 ve spolupráci se světoznámým italským studiem Pininfarina představila značka atraktivní designovou studii „ZETOR by Pininfarina“. Do tohoto moderního kabátu nyní značka ZETOR převléká všechny své traktory.

zpět na ZETOR World