ZETOR world

Krajská soutěž v orbě se ZETOREM

Na konci září uspořádala Střední odborná škola Znojmo 18. ročník Krajské soutěže v orbě. Akce proběhla na pozemku Agropodniku Mašovice a.s. a zúčastnili se jí žáci 13 středních odborných škol z Jihomoravského kraje, Vysočiny a dále z Rakouska a Slovenska. Celkem tak soutěžilo 30 studentů, z toho 8 dívek. ZETOR TRACTORS akci každoročně podporuje prostřednictvím společnosti NEJEDLÝ s.r.o., autorizovaného dealera traktorů ZETOR.

Žáci orali jednostrannými dvouradličnými pluhy. Při soutěži oráči nejdříve vyořou tzv. rozpich a poté následuje doorávka pozemku tzv. do skladu. Jejich výkon je průběžně hodnocen komisí rozhodčích a hodnotí se: provedení rozpichu, vyhlubování a zahlubování pluhu, přímočarost, hloubka a celkové provedení.

Společnost NEJEDLÝ s.r.o. kromě poskytnutí věcných cen pro soutěžící na akci také vystavila a představila modely z aktuálního portfolia - ZETOR MAJOR CL 80 a PROXIMU HS 100 s čelním nakladačem.

Letošní ročník proběhl pod záštitou ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly, který si prohlédl soutěžení, diskutoval se žáky i pedagogy a na závěr předal ceny těm nejlepším.

DSC_3453

Mezi chlapci zvítězil „domácí“ Milan Coufal. Za ním obsadil 2. místo Jan Balabán ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště, Vyškov. Bronzovou medaili vybojoval Bedřich Trnečka z Obchodní akademie a Středního odborného učiliště, Veselí nad Moravou.

DSC_3373

V kategorii dívek zvítězila Tereza Eliášová z Městské střední odborné školy Klobouky u Brna. Na 2. místě skončila Simona Zvonková z pořádající Střední odborné školy Znojmo a 3. místo získala Adéla Kovacsová ze Střední vinařské školy Valtice.

Tereza Eliášová se také stala celkovou vítězkou Krajské soutěže v orbě 2022 a převzala pohár ředitele školy.

Soutěž je pravidelně navštěvována zástupci Jihomoravského kraje, města Znojma, žáky pořádající školy a žáky základních škol a veřejností. Akci doplnily praktické ukázky moderní zemědělské techniky, kovářské dovednosti, využití agrodronu v zemědělství, měření výkonu traktoru motorovou brzdou a orbou koňským spřežením.