ZETOR world

První Americko-české podnikatelské fórum s účastí ZETORU

První Americko-české podnikatelské fórum s účastí ZETORU

Americké velvyslanectví v České republice uspořádalo v Praze 4. května 2022 historicky první Americko-české podnikatelské fórum. Na akci konající se v paláci Žofín se sešli přední představitelé amerického a českého byznysu, aby diskutovali nad vybranými tématy, navázali kontakty a možné nové obchodní spolupráce. Společnost ZETOR TRACTORS se tohoto prestižního setkání neúčastnila pouze v roli posluchače, ale aktivně se zapojila do jedné z panelových diskuzí na téma „Dodavatelské řetězce v období nejistoty“, kde vrcholní manažeři a ředitelé diskutovali a sdíleli své zkušenosti o tom, jak jejich společnosti zvládají nejistotu a nepravidelnosti v dodávkách materiálu a zboží.

„Svět se za posledních pár let výrazně změnil. COVID způsobil zpomalení globálních obchodních aktivit a ceny energií spolu s narušením dodavatelského řetězce nyní komplikují obnovu obchodních vazeb. Nedávná invaze Ruska na Ukrajinu přispěla k další nestabilitě podnikání,“ uvedl Róbert Harman, ředitel Úseku zákaznického servisu a člen představenstva společnosti ZETOR TRACTORS, který firmu na setkání reprezentoval. „Fóra se zúčastnilo mnoho vysoce postavených manažerů velkých nadnárodních korporací. Bylo nesmírně zajímavé se s nimi bavit o aktuálních tématech a slyšet jejich vizi budoucnosti globálního obchodu.

Dalšími tématy podnikatelského fóra byla podpora inovací, zejména v oblasti energetiky, nebo obchodní příležitosti při přechodu na uhlíkovou neutralitu. Publikum bylo složeno z amerických a českých obchodních manažerů a podnikatelů, vládních úředníků, státních úřadů pro regionální rozvoj v USA, agentur pro podporu investic, zástupců obchodních organizací a médií. Fórum zahájil americký chargé d'affaires Mike Dodman, ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela a prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

279944369_10158637071076709_2417969868482949200_n

Na slavnostním zahájení také online promluvil americký speciální vyslanec pro klimatické změny John Kerry. Kromě toho, že zdůraznil urgentní potřebu řešit globální oteplování a ochranu naší planety, nezapomněl připomenout své české kořeny.

Na území České republiky působí více než 200 amerických společností. V opačném směru jsou pak Spojené státy největší exportní destinací pro české firmy mimo společný trh EU.

„V posledních letech jsme do USA vyváželi v průměru přes sto traktorů ročně. Letos máme v plánu až 150 strojů. Zároveň v ZETORU vstupujeme do nové vývojové etapy modernizace produktového portfolia pro období 2023 až 2025. S novými modely očekáváme zvýšení prodejů (nejen) v Severní Americe. I z tohoto důvodu považuji naši účast na podnikatelském fóru za důležitou. Kontakty, které jsme na tomto setkání získali, nám umožní efektivněji rozvíjet naše působení na americkém trhu,“ dodal na závěr Róbert Harman.

zpět na ZETOR World