Zetor world

ZETOR ve světě: severní Evropa

ZETOR ve světě: severní Evropa

V novém seriálu vám představíme země a místa, kde se ZETOR těší dlouhodobé oblibě. Naše putování začneme v severní Evropě.

Tradice vývozu traktorů ZETOR spadá až do roku 1947. K prvním zemím západní Evropy, do kterých v této době začal ZETOR své traktory prodávat, patřilo Dánsko. Snad i díky tomu má ZETOR v severské oblasti své fanoušky a příznivce. Počátkem osmdesátých let padla právě v severských zemích rekordní čísla. V roce 1981 se ve Finsku prodal už dvacetitisící ZETOR. O rok později finská dovozní organizace OY Motozetor AB Helsinki a finská obchodní organizace Kesko převzaly již pěti stý tisící traktor na export od počátku výroby.

Fanoušci hrají prim

Třeba v Norsku jsou traktory ZETOR nejvíce k vidění v oblastech okolo hlavního města Osla, u Telemarku, Buskerudu a Opplandu. Ve Finsku je to v regionech Kuopio, Rovaniemi, Senäjolli, Vassa, Tampere, Joensuu a Kasjani. Zdejší zemědělci oceňují u traktorů ZETOR zejména jednoduchost a odolnost v náročných klimatických podmínkách.

„Traktory ZETOR se vyznačují dobrou silou, nízkou spotřebou paliva a výbornou funkčností. Jako zemědělec a podnikatel oceňuji vysokou kvalitu a záběr traktoru, který při stejné koňské síle překonává konkurenční značky nižší spotřebou. Navíc je velmi jednoduchý na ovládání, bez všech nepotřebných tlačítek,“ uvádí Jørgen Sørlie, zákazník z Norska.

Severští zemědělci neoceňují pouze kvalitu strojů, ale mnozí z nich jsou i zapálenými fanoušky. Ve Finsku se zformovalo několik zájmových klubů kolem historických traktorů ZETOR 25. Kromě různých setkání a akcí se jednou ročně ve městě Kurikka na západu Finska koná závod starých traktorů ZETOR Acceleration Race. Zhruba 100 traktorů závodí na trase 100 metrů o dosažení nejlepšího času. Součástí programu je také soutěž v tažení traktoru člověkem.

Své příznivce má značka ZETOR i mimo pole. Kapela Too Far Gone vydala album Zetor´n s úvodní písní o držáku traktoru ZETOR. V Helsinkách zase můžete poobědvat mezi traktory v Restaurant Zetor. Nenechte se ale zmást, traktory jsou zde jako kulisa navozující atmosféru finského venkova – jídlo je však typicky finské.

Švédsko cílem Martina Havelky

Oblibu traktorů ve Skandinávii potvrzuje také český traktorový nadšenec Martin Havelka. Na pozvání švédského sběratele ZETORŮ Magnuse Larssona projel loni se svým traktorem Z25 více než tisícikilometrovou trasu podél severovýchodního pobřeží Švédska. Během své cesty navštívil další fanoušky ZETORŮ (například pana Christena Olssona, majitele více než 30 kusů ZETORU 25) i muzeum traktorů ZETOR v Ystadu. „Traktory ZETOR tu má spousta lidí. Například na ostrově Orust je sedmdesát procent všech traktorů právě značky ZETOR,“ vypočítává Martin Havelka.

Oficiální zastoupení

Kromě početné fanouškovské základny stojí za úspěchem traktorů pochopitelně i distribuční síť. V současné době zastupuje ZETOR ve většině severských zemí společnost HC Petersen s pobočkami v Norsku, Švédsku, Dánsku a Finsku. Díky nim jsou traktory ZETOR k vidění na důležitých veletrzích. Na konci června představil distributor HC Petersen Sverige všechny modelové řady traktorů ZETOR spolu s čelními nakladači na 20. ročníku veletrhu Borgeby FältDagar. Veletrhu se každoročně účastní více než 400 švédských i zahraničních vystavovatelů a 20 tisíc návštěvníků ze severní Evropy. Letošním tématem byla voda a hlavní plodinou brambory. Ve Finsku patří k největším zemědělským výstavám IKRA konaná na začátku července ve městě Oripää. I tady měl ZETOR díky HC Petersen Finland OY nepostradatelné zastoupení.