Zetor world

Se ZETOREM za lamami

Se ZETOREM za lamami

Většina z nás si spojí lamu s vrcholy jihoamerických And. Některým vytanou na mysli vtipné momenty z návštěvy zoologické zahrady, kdy lama poplivala nepozorného návštěvníka. Jistě se shodneme, že pro většinu z nás jde o exotické zvíře, se kterým se denně nesetkáme. Nikoliv však pro rodinu Stadler z Dolního Rakouska. Ti v roce 2004 nahradili neperspektivní chov koní za lamí a úspěšně své podnikání rozvíjení do dnešních dnů, a to i díky MAJORU HS a čelním nakladačem řady ZL.

O lamách, alpakách, náročnosti chovu a zkušenostech s traktory ZETOR, jsme si povídali s Manuelem Stadlerem, synem majitele farmy, během předváděcí akce traktorů ZETOR v Rakousku.

„Pro chov lam a později alpak jsme se rozhodli v průběhu let 2002 – 2004. Na naší rodinné farmě jsme do té doby chovali koně, ale hledali jsme a uvažovali o perspektivnější alternativě podnikání. Náhodně jsme se dozvěděli o možnosti chovat lamy, které jsou v chovu nenáročné a je možné využít u zvířat vlnu, maso, zaměřit se na jejich chov, nebo je mít i jako turistickou atrakci,“ přibližuje Manuel Stadler, jak začali s netradičním chovem. O tom, že jde opravdu o netradiční záležitost, svědčí i fakt, že v celém Rakousku existují jen dvě farmy zaměřené na chov lam a alpak a jednu z nich vlastní právě Stadlerovi.

„Výhodou chovu lam a jejich menších příbuzných alpak, je zejména nenáročnost. Zvířatům postačuje výběh, jednou za čas přivézt balík slámy, vykydat hnůj a pravidelně doplňovat vodu,“ říká Manuel.

Na farmě chovají aktuálně třicetihlavé stádo těchto zvířat a během uplynulých 14 let úspěšně odchovali desítky dalších zvířat. Společně s produkcí masa, využívají zvířata primárně na vlnu, kterou zpracovávají (externě) a následně vlastními silami vyrábějí boty, vložky do bot, klobouky, vesty a další. Produkty jsou žádané pro vysokou výhřevnost materiálu, jsou jemné a příjemné na dotek a jsou hypoalergenické, tedy vhodné i pro alergiky. Na Lamma&Alpakahof se věnují dále chovu zvířat a školí budoucí chovatele, jak se o zvířata správně starat. Okrajově se věnují také turistům, kterým v případě zájmu umožňují navštívit chovné zázemí a projít se se zvířaty.

Od Vánoc loňského roku pomáhá čtyřčlenné rodině na farmě ZETOR MAJOR HS 80. Čtyřválcový traktor s výkonem 75 koní disponuje rozsahem rychlostí 24/12, dvoustupňovým násobičem (PowerShift) a elektrohydraulickým reverzorem, který umožňuje změnu směru jízdy bez nutnosti sešlapovat spojový pedál (PowerShuttle). Maximální pojezdová rychlost stroje je 40 km/h. Průtok čerpadla hydrauliky je 50 l/min a traktor přináší Stadlerům nadstandardní zvedací sílu tříbodového závěsu přes 3 tuny. Na farmě mají stroj agregován s čelním nakladačem z nabídky ZETOR SYSTEM modelové řady ZL.

„Traktor ZETOR jsme si pořídili jako vánoční dárek, a to doslova. Na farmě jsme do té doby používali dva starší traktory Steyr, šlo již o stařičké a dosluhující modely, a proto jsme se poohlíželi po novém stroji. Traktor potřebujeme pro navážení balíků slámy, krmných směsí, svážení hnoje a dalšího odpadu, apod.“ upřesňuje důvody, proč se na farmě rozhodli pro nový stroj.

„ZETOR nás oslovil technickými parametry v kombinaci s přívětivou cenou a také i proto, že rakouský dealer, KFZ-service Stefan Manhart, se nachází kousek od naší farmy. Za téměř rok provozu nelitujeme naší volby a jsme se stroje nadmíru spokojeni včetně pozitivního přístupu prodejce. Jakmile je potřeba, je okamžitě k dispozici a díky vysokým technickým znalostem nám umí poradit nejvhodnější řešení pro náš požadavek,“ říká Manuel Stadler. Naráží tak při rozhovoru na skutečnost, že rakouský partner dokázal nabídnout rodinné farmě řešení pro hydraulický třetí bod u tříbodové závěsu, který ZETOR nemá standardně ve své nabídce. Úpravu si rodina vyžádala pro lepší a jednoduší manipulaci s lopatou, kterou na farmě využívají.

U Stadlerů na farmě mají sice stáje, ale po většinu roku se zvířata pohybují ve venkovních výbězích o rozloze několika ha, i proto nachází traktor své uplatnění při venkovních činnostech při převážení břemen. Z pohledu agregací disponuje rodina jen tím nejnutnějším pro návoz krmiva a svoz odpadu. Společně s čelním nakladačem využívají ještě zadní mechanickou lopatou.

Držíme malé rodinné rakouské farmě, aby se jim dařilo úspěšně rozvíjet netradiční chov, a aby jim v tom stejně úspěšně pomáhal i traktor ZETOR.

20181224_AT, Lamma

zpět na Zetor World
Tyto webové stránky využívají soubory cookies k personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním našich webových stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na Vašem zařízení.
Více informací