novinky a zprávy

ZETOR POWERTRAIN

30.10.2017

Značka ZETOR je bezesporu synonymem pro zemědělské traktory. Věděli jste však, že společnost ZETOR TRACTORS a.s. jako jedna z mála společností na světě vyvíjí a vyrábí vlastní motory a komponenty?

V moderně vybavené centrále v Brně vznikají pohonné jednotky a různé varianty převodovek a dalších komponentů. Jejich využití je možné i v jiných strojích než zemědělských traktorech.

Při vývoji a výrobě společnost dbá na vysokou kvalitu, ostatně motory ZETOR jsou u zákazníků ceněny pro nízké provozní náklady a vysokou odolnost. To potvrdilo i několik nezávislých testů, např. Mendelovy univerzity v Brně.

Motory

Nabídku ZETOR motorů tvoří 4 válcové motory s 8 a 16 ventily a objemem 4,2 a 2,9 dm3 s výkony od 80 do 150 koní. Motory jsou nabízeny včetně aftertreatmentu, tedy systému zachycujícím nečistoty a škodliviny vznikající při spalování paliva. Sériově se vyrábí motory různých typů a emisních řešení, STAGE IIIA, ale také STAGE IV. V rámci homologací disponujeme veškerými oprávněními potřebnými v EU i v USA. Motory obecně nacházejí na trhu široké uplatnění – mimo zemědělství jsou využívány v důlních strojích, lanovkách, v tažných zařízeních, postřikovačích apod.

Nejsofistikovanějším systémem je motor v řešení STAGE IV. Ten využívá kombinaci technologií aktivního DPF filtru (filtru pevných částic) a systému SCR (selektivní katalické redukce). Celé emisní řešení STAGE IV přináší zákazníkům výhody v podobě optimalizace točivého momentu. Ve srovnání s konkurencí má zetorácké řešení STAGE IV méně elektronických prvků (nevyužívá např. Common Rail) a přináší zákazníkovi úsporu paliva až 20 % v závislosti na vykonávané činnosti. Prezentované výhody byly ověřeny nezávislým testem Mendelovy univerzity v Brně. Z výsledků měření vyplývá, že stávající motor splňuje dokonce emisní normu STAGE V ready, jde tedy celkově o jedinečné a bezkonkurenční řešení.

Z pohledu vývoje pokračují práce na 3válcovém motoru s výkonem 50 koní a 6tiválcovým motorem o výkonu až 170 koní a objemu 6234 cm3.

Transmise

Dalším výrobním artiklem společnosti ZETOR TRACTORS a.s. jsou transmise, které jsou využívány v modelových řadách traktorů značky ZETOR a v traktorech jiných výrobců. Transmise se nabízejí samostatně, nebo jako součást powetrainu, tedy včetně motoru a náprav.

„Vyráběné motory a komponenty procházejí důkladným testováním tak, abychom zákazníkům poskytli vždy tu nejvyšší kvalitu. A právě vývoj a výroba motorových jednotek a transmisí nás dělá tolik odlišnou od konkurence“, dodává k tématu David Kollhammer, ředitel Úseku strategie ZETOR TRACTORS a.s.

Komponenty značky ZETOR lze dodávat partnerům s ohledem na jejich požadavky a podle konkrétních specifikací.