tiskové zprávy

ZETOR má silné postavení i v zámoří. V Severní Americe se využívá na farmách i při práci na silnici

7.11.2019

České traktory ZETOR využívají zemědělci po celém světě. Od 80. let si drží silné postavení také v Severní Americe, kde se rozšiřuje do stále většího množství států. Zatím posledním z odškrtnutých polí na mapě je Texas.

Prvopočátky působení ZETORU na severoamerickém kontinentu spadají do konce 60. let. Před uvedením traktorů ze zahraničí muselo totiž dojít k otestování jejich kvality na některém z renomovaných pracovišť. V tomto případě se jednalo o zkušebnu na americké University of Nebraska v Lincolnu.

Další stopu zanechaly české traktory v Severní Americe, konkrétně v Kanadě, ve druhé polovině 70. let a ve větším rozsahu na počátku let 80. Společnost Motokov Canada Inc. v Torontu se stala výhradním dovozcem těchto traktorů s ročním prodejem kolem 500 kusů.

Ve Spojených státech amerických má ZETOR stabilní základnu od roku 1983. S prodejem zde začala společnost American Jawa Ptd. ve městě Plainview ve státě New York. Hned v prvním roce se zde prodalo tři tisíce traktorů a obchodní síť se rozšířila na 50 dealerů. Za téměř čtyřicetileté působení se zde prodalo více než 27 tisíc traktorů ZETOR.

Hlavně farmy a komunální služby

V současné době zastupuje ZETOR v Severní Americe dceřiná společnost ZETOR NORTH AMERICA, Inc. Na tamějším trhu jsou k dispozici modelové řady MAJOR, PROXIMA a FORTERRA o výkonech od 45 do 150 koní. Díky široké síti dealerů se traktory snáze dostávají přímo ke koncovým zákazníkům v jednotlivých zemích. Naposledy navázala společnost spolupráci letos v červenci s dealerem v Texasu.

Zákazníky v Severní Americe si traktory ZETOR získaly zejména díky nízkým provozním nákladům, spolehlivosti strojů, dlouhé živostnosti a jednoduchému ovládání. Využívají se tu zejména v chovatelství, mlékárenství a při údržbě silnic.

Blízko k zákazníkům

ZETOR si prostřednictvím dceřiné společnosti nenechává ujít příležitosti, jak být blízko koncovému zákazníkovi. Už patnáct let se proto účastní únorového veletrhu National Farm Machinery Show v Louisville v Kentucky, který patří k největším veletrhům s agrární technikou v USA s každoroční účastí více než 300 tisíc návštěvníků. Letos se zde představil MAJOR HS 80 v novém designu. Nenechává si však ujít ani menší akce, jako například Labour Day v Jacksonvillu na Floridě připomínajícím náročnost práce farmářů v USA a Kanadě.

Působení českého zemědělského segmentu podporuje v Severní Americe také česká ambasáda. V loňském roce uspořádala ve městě Washington České farmářské dny s cílem pomoci českým firmám s propagací a navázání spolupráce s potenciálními obchodními partnery.

 

PR & komunikace

zmedia@zetor.com