novinky a zprávy

ZETOR GALLERY zve na výstavu ZETOR poznává svět

16.6.2017

Kde všude byl k dostání traktor ZETOR? Jak daleko se dostal a za kolik peněz bylo možné si nový ZETOR koupit? Vše se návštěvníci dozví na nové výstavě ZETOR poznává svět, která byla zahájena vernisáží v ZETOR GALLERY 16. června 2017.

Výstavu ZETOR poznává svět připravili studenti oboru Muzeologie z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity v Brně ve spolupráci se ZETOR GALLERY. Na výstavě jsou k vidění sbírkové předměty vztahující se k počátkům značky ZETOR, panely informující o historii značky a typech traktorů ZETOR, které byly vyráběny a vyváženy v poválečném období. Expozici doplňují informace o vývoji cen traktorů, a to až do současnosti. Výstava potrvá měsíc do 16. července.

20170616_ZETOR GALLERY 1

Foto: Zahájení výstavy ZETOR poznává svět

Traktory ZETOR mají po celém světě dobré jméno a jsou symbolem vyspělosti českého průmyslu nejen v poválečném období. Výstava v ZETOR GALLERY přibližuje návštěvníkům detaily z historie značky v poválečných letech. Sledované období je charakterizované rozvojem ZETORU a budováním pozic v tuzemsku i v zahraničí. Osobně mě překvapilo zjištění, do kolika zemí jsme vyváželi naše traktory už po pěti letech od zahájení výroby. Výstava zkrátka přináší řadu zajímavostí a porovnání s dnešní dobou. Všichni jste srdečně zváni,“ říká o výstavě Robert Todt, ředitel Úseku prodeje a marketingu ZETOR TRACTORS a.s.

K vidění jsou mimo jiné dobové fotografie, původní katalogy traktorů, nebo pracovní oděv a vybavení traktoristy. Návštěvníci také zjistí, jakou měly tehdy peníze hodnotu, jaký byl průměrný plat obyvatel a kolik bylo potřeba peněz ke koupi nového stroje. Dále pak kolik traktorů bylo exportováno do různých zemí, i mimo Evropu, a kde docházelo k montážím samotných strojů. Pro dětské návštěvníky je připraven doprovodný program. Děti se můžou těšit na omalovánky s traktory, a budou se moci vžít do role traktoristy a vyzkoušet si jeho vybavení.

Výstava bude v ZETOR GALLERY v Brně probíhat do 16. července 2017. Společně s výstavou je v netradičním muzejním prostoru k vidění také 15 traktorů ZETOR, pokrývající celých 70 let existence značky. Návštěvníci se zde mohou seznámit i s designovým konceptem ZETOR by Pininfarina, který v roce 2015 ohromil celý svět. Raritou je pak ZETOR Pionýr, malý plně funkční traktor vyrobený studenty učiliště ZJŠ v závodě Jana Švermy v 60. letech.

20170616_ZETOR GALLERY 2

Foto: ZETOR Pionýr

ZETOR GALLERY ročně navštíví více než 20 tis. osob. Otevřeno je každý den od 10:00 do 17:00. Základní vstupné je 50 Kč, zlevněné pak 25 Kč,  ZTP a děti do 6 let mají vstup zdarma. Fotografování je povoleno a do exponátů je možné nasednout nebo jim nahlédnout pod kapotu. Více informací naleznete na  www.zetorgallery.cz nebo na facebooku https://www.facebook.com/ZetorGallery