tiskové zprávy

ZETOR CRYSTAL se představuje na agrosalónu Země živitelka

23.8.2018

Už po 45. se značka ZETOR účastní mezinárodního veletrhu Země živitelka. Od 23. do 28. srpna je na Výstavišti v Českých Budějovicích k vidění všech šest modelových řad traktorů ZETOR. Hlavním tahákem je pak celosvětové představení modernizované řady ZETOR CRYSTAL HD. Oceňovaný stroj slaví v letošním roce 50 let od svého vzniku.

Stejně jako každý rok i letos společnost ZETOR TRACTORS a.s. prezentuje své produkty na vyhledávaném mezinárodním agrosalónu Země živitelka. Veřejnost může na Výstavišti v Českých Budějovicích v Pavilonu Z obdivovat typicky červené stroje elegantních tvarů. K vidění jsou stroje všech modelových řad UTILIX, HORTUS, MAJOR s novým designem, PROXIMA nebo FORTERRA. Jedním z nejočekávanějších okamžiků na stánku ZETOR je představení modernizované řady CRYSTAL ve verzi HD a s maximálním výkonem 171 koní. Od 23. srpna si zájemci po celém světě mohou nový stroj objednávat.

zeme-zivitelka-7

„Rok 2018 se v ZETORU nese ve znamení modernizace modelů a uvádění novinek na trh. Od jara nabízíme stroje s výkony 40 až 70 koní – UTILIX a HORTUS. V červenci byla zahájena sériová výroba MAJORU v novém designu. V průběhu roku byly uváděny na trh modernizované stroje řad PROXIMA a FORTERRA, které se dočkaly vylepšení zejména o bezpečnostní prvky, jako jsou brzdné systémy apod. Vše směřovalo k podzimu, kdy jsme se chystali uvést na trh nový ZETOR CRYSTAL HD. Jsem rád, že stroj představujeme odborné i laické veřejnosti na domácím trhu na Zemi Živitelce. Jsem přesvědčen, že si nejsilnější traktor v portfoliu najde k zákazníkům svou cestu a naváže na úspěšnou 50letou historii modelu,“ říká Marián Lipovský, výkonný ředitel ZETOR TRACTORS a.s.

zeme-zivitelka-5

Modernizovaný CRYSTAL se může pochlubit osvědčeným 6válcovým motorem Deutz se zdvihovým objemem 6,1 litrů a s maximálním výkonem 171 koní je nejsilnějším strojem v portfoliu značky ZETOR. Motor plní emisní limit STAGE IV a systém Common Rail garantuje nízkou produkci emisí. Motor se vyznačuje dlouhou životností a nízkou spotřebou.

Stejně jako modernizovaná FORTERRA, i CRYSTAL disponuje ZETOR ECO 40 převodovkou vlastní výroby s rozsahem rychlostí 30/30. Jde o 5⁰ reverzační převodovku s automatickým 3⁰ násobičem PowerShift a elektrohydraulickým reverzorem PoweShuttle, který umožňuje změnu směru jízdy bez nutnosti sešlapovat spojkový pedál a řadit převodové stupně. Převodovka při maximálních rychlostech 40 km/h pracuje na úsporných 1750 otáček za minutu, čímž zejména v dopravě šetří provozní náklady. V nejčastějším rozsahu rychlostí 4–12 km/h disponuje stroj 13 převodovými stupni.

crystal-3

Rovnoměrné zatížení tříbodového závěsu a maximální zdvihací sílu 8,5 tuny zajišťují dva pomocné válce. CRYSTAL má čtyřsekční přídavný rozvaděč, který je ovládaný elektronicky, tzv. FINGERTIPEM umožňující operátorovi stroje regulovat dobu a množství dodávaného oleje. Rozvaděč je dále vybavený velkou zpětnou ¾ rychlospojkou pro odpad z rotačního hydromotoru. Samozřejmostí je zapojení efektivního systému řízení orby EHR Hitchtronic, jde o automatickou regulaci zadní tříbodového závěsu, která snižuje spotřebu paliva o 5–7 %.

Kabina traktoru je 6sloupková, odpružená, prostorná a vyznačuje se nízkou hlučností. Je posazena o 10 cm výše, což zlepšuje výhled z kabiny. Operátor se může těšit na pohodlnější práci, a to díky multifunkčnímu panelu s ovládacími prvky v kabině, bowdenovému řazení, pohodlnému pneumaticky odpruženému natáčecímu sedadlu, nové přístrojové desce, panoramatickým zrcátkům nebo zabudovanému oknu ve střeše, které slouží pro větrání v kabině stejně a zlepšuje výhled na břemena zvedaná při práci s čelním nakladačem. Stroj lze vybavit také osmi LED světly osvětlující pracovní plochu kolem traktoru. Standardním vybavením stroje je klimatizace a rádio. Z pohledu bezpečnosti je sedadlo operátora i spolujezdce vybaveno bezpečnostním pásem a sedadlo řidiče je doplněno o senzor, který odpojí PTO v momentě, kdy operátor opustí své místo. V případě potřeby může operátor PTO zapnout z vnějšku ze zadního blatníku.

crystal-4

Crystal HD má přední nezávisle odpruženou hnanou nápravu. Ta se skládá ze dvou samostatných nezávisle odpružených polonáprav a současně je vybavena 100% ovládanou uzávěrkou diferenciálu. Řidič stroje tak získává vysoký jízdní komfort za všech okolností. Na přání je možné pořídit i centrální mazání mazných bodů nápravy.

Stroje je vybaven sofistikovanějším brzdovým systémem. Zadní brzy jsou pneumaticky ovládané, zatímco přední náprava je brzděna hydraulicky. Výsledkem je vyšší bezpečnost stroje v oblasti brzdění.

Objem palivové nádrže traktoru je 300 l a stroje disponuje i 32 l nádrží na močovinu. Maximální rychlost stroje je 40 km/h, délka traktoru je 5,4 m, šířka 2,5 m a výška lehce přesahuje 3 m. Jde o robustní stroj, který se na trzích bude nabízet ve dvou variantách, a to ZETOR CRYSTAL HD 150 a ZETOR CRYSTAL HD 170. Uvedením stroje na trh, se CRYSTAL HD stává novou vlajkou lodí značky ZETOR.

crystal-2

ZETOR CRYSTAL letos slaví 50 let od uvedení na trh. Stroj představený v roce 1968 přinesl krátce po svém představení mezinárodní pozitivní ohlas celé značce. První bezpečnostní odpružená kabina na světě, 4válcový (a od roku 1975 i 6válcový) motor vybavený vyvažovací hřídelí přinášel světové prvenství v tom, že hlučnost v kabině nepřesahovala 85 dB a jedinečný a revoluční design, to vše činilo z CRYSTALA ve své době stroj světové úrovně. Traktory ZETOR se v brněnské fabrice vyráběly do roku 1981. Poté byla z politických důvodů výroba přesunuta do ZTS Martin na Slovensku. V Martině byly stroje vyráběny pod označením ZTS dalších 20 let a dočkaly se tří modernizací.  Výroba nové generace ZETORU CRYSTAL v Brně začala v roce 2015.

zeme-zivitelka-4

Země živitelka je mezinárodní agrosalón, na kterém se prezentuje zemědělská technika a moderní trendy v zemědělství. Areál Výstaviště v Českých Budějovicích hostí více než 500 vystavovatelů z 20 zemí světa a návštěvnost se pohybuje kolem 100 000 osob.  Letošní ročník se koná s podtitulem „100 let českého zemědělství“. Právě před sto lety vznikla i Zbrojovka Brno, ze které značka ZETOR v roce 1946 vzešla. Ta se Země živitelky účastní již od prvního ročníku, nepřetržitě až dodnes.

PR & komunikace

zmedia@zetor.com