tiskové zprávy

Studenti středních škol na Vysočině budou stavět traktory ZETOR

6.10.2017

Vybrané čtyři střední školy z Kraje Vysočina se zapojily do projektu Postav si svůj traktor, jehož cílem je atraktivní formou seznámit studenty zemědělských škol s technikou a popularizovat mezi širokou veřejností zemědělské vzdělávací programy. Stavebnice traktorů ZETOR PROXIMA ve verzi cabrio, které budou studenti montovat, byly zástupcům škol slavnostně předány během akce Vysočina Zetor Show konané ve Vysočina Areně v Novém Městě na Moravě.

„V zemědělství dlouhodobě pociťujeme nedostatek kvalifikovaných osob, což souvisí i s klesajícím zájmem mládeže o zemědělské obory. Poptávka po absolventech středních škol a učilišť vysoce převyšuje nabídku. Uplatnění mladých absolventů je přitom široké, ať již v zemědělských podnicích, v servisních střediscích, či ve výrobních a vývojových firmách věnujících se agrárnímu segmentu.  Našim záměrem pro podporu projektu Postav si svůj traktor je popularizovat obor u mládeže a umožnit jim, aby se netradiční a zábavnou formou seznámili s moderní technikou využívanou na polích, farmách, v lesích a dopravě,“ říká Jana Ragasová, ředitelka Úseku lidských zdrojů a všeobecné správy.

1-2

Projekt připravený Krajem Vysočina a společností MOREAU AGRI VYSOČINA podporuje společnost ZETOR TRACTORS a.s. Vybrané čtyři krajské střední školy převzaly stavebnice traktorů ZETOR PROXIMA ve verzi cabrio (bez střechy), aby je v následujících týdnech a měsících smontovaly. Modelová řada PROXIMA patří mezi nejoblíbenější stroje značky ZETOR, vyznačuje se univerzálností a traktory nacházejí uplatnění v zemědělství, lesnictví, ale také v komunálních službách.

„Traktory budou studentům sloužit jako učební pomůcka. Při montáži a demontáži se seznámí s fungováním strojů a mechanismy využívaných v technice. Stavebnice stroje se skládá z téměř 100 komponentů a obsahuje i konstrukční plány. Mistrům zúčastněných škol bude poskytnuta metodická podpora, po které se již školní týmy pustí do práce. Technické sestavení stroje musí být naprosto přesné a bude potřeba dodržet definovaný postup. Designovým prvkům a celkovému vzhledu traktorů se pak již meze nekladou a bude limitovaný jen kreativitou a nápady studentů,“ upřesňuje průběh projektu Milan Hájek ze společnosti MOREAU AGRI VYSOČINA.

2-2

Kraj Vysočina projekt Postav si svůj traktor připravila jako další z akcí, které mají přitáhnout žáky k technickému i odbornému vzdělávání. „Projekt Postav si svůj traktor má pomoci regulovat klesající zájem studentů o zemědělské obory na středních školách a nabídnout školám další aktivitu, která studenty baví, zvyšuje prestiž oboru a upoutává pozornost odborné i laické veřejnosti,“ sdělila radní pro oblast školství Kraje Vysočina Jana Fialová. Doplnila, že do projektu se kromě VOŠ a SOŠ zemědělsko-technické v Bystřici nad Pernštejnem a SOŠ Nové Město na Moravě zapojily také Česká zemědělská akademie v Humpolci a Střední průmyslová škola Třebíč.

Slavností předání stavebnic odborným školám proběhlo na akci Vysočina Zetor Show, kterou organizovala společnost MOREAU AGRI VYSOČINA. Součástí doprovodného programu byla spanilá jízda příznivců traktorů ZETOR. Rekordních 134 strojů se vydalo na 6 km dlouhou jízdu zakončenou ve Vysočina Areně. Vedle prezentace zemědělské techniky mohli návštěvníci akce přihlížet nebo se aktivně účastnit také jízdy zručnosti apod. Akce se zúčastnily tisíce příznivců a fanoušků zemědělské techniky a značky ZETOR, ale i žáků odborných středních škol.

3-3

PR & komunikace

Dominik Moser
+420 605 769 012
Dmoser@zetor.com