tiskové zprávy

Středoškoláci na Vysočině si postaví vlastní traktor ZETOR

2.6.2017

Příležitost, jak se podílet na výchově mladých techniků, se naskytla společnosti ZETOR TRACTORS a.s. Brněnský výrobce traktorů neváhal a rozhodl se neotřelý projekt Kraje Vysočina podpořit. Stal se partnerem celoroční akce Postav si svůj traktor, do níž budou zapojeni studenti čtyř vybraných zemědělsky zaměřených středních škol v kraji. Jejich úkolem bude podle přesných konstrukčních plánů sestavit traktory ZETOR PROXIMA ve verzi cabrio.

„Společnost ZETOR TRACTORS a.s. i naši autorizovaní prodejci se dlouhodobě potýkají s náborem kvalifikovaného personálu. Projekt Postav si svůj traktor míří na první a vysloveně klíčovou skupinu budoucích techniků, jimiž středoškolští studenti jsou. V rámci akce se budou moci seznámit s reálnými traktory a detailně při jejich stavbě poznat, jak fungují,“ objasňuje motivaci společnosti Jana Ragasová, ředitelka lidských zdrojů a všeobecné správy v ZETOR TRACTORS a.s. Pro ZETOR je spolupráce s Krajem Vysočina na projektu tohoto typu novinkou. „Je to pro nás také výtečná příležitost představit mladým lidem, kdo a co všechno za značkou ZETOR stojí, dostat ji více do povědomí veřejnosti a případně i přilákat budoucí pracovníky. Z tohoto důvodu spolupracujeme na projektu s místním prodejcem firmou Moreau Agri Vysočina,“ doplnila Jana Ragasová.

Společnost ZETOR dodá školám díly čtyř kusů traktoru ZETOR PROXIMA ve verzi cabrio, tedy s odkrytou střechou. Kromě dílů jim poskytne také přesné konstrukční plány, aby se spolu se svými mistry mohli pustit montáže strojů. „Věříme, že pro studenty to bude velká výzva a zároveň zábava. Abychom jim na začátku vše objasnili a trochu jim pomohli, poskytneme jejich mistrům metodickou podporu, jak přesně demontáž a montáž zajistit,“ upřesnila Jana Ragasová. Zatímco technické provedení a sestavení musí být naprosto přesné a studenti budou muset dodržet daný postup, designové prvky a celkový vzhled traktoru už bude v jejich režii. Zda zachovají tradiční kombinaci černé a červené barvy nebo si zvolí jinou variantu, už bude záležet na nich.

„Projekt Postav si svůj traktor má pomoci regulovat klesající zájem studentů o zemědělské obory na středních školách, prostřednictvím osvědčených aktivit pomoci s jejich větší popularizací a nabídnout školám další aktivitu, která studenty baví, zvyšuje prestiž oboru a upoutává pozornost odborné i laické veřejnosti,“ sdělila Jana Fialová, radní Kraje Vysočina. Ke stvrzení spolupráce, která bude zahájena od nového školního roku, došlo během Technického fóra ve Valči. Do projektu se zapojily Česká zemědělská akademie v Humpolci, Střední průmyslová škola Třebíč, VOŠ a SOŠ zemědělsko-technická Bystřice nad Pernštejnem a SOŠ Nové Město na Moravě.

20170602_Postav si svůj traktor

Dosavadní spolupráce

Společnost ZETOR podporuje a vychovává mladé techniky celoročně. Pravidelně spolupracuje se třemi středními školami v Brně. Patří mezi ně SPŠ a VOŠ Sokolská, Střední škola strojírenská a elektrotechnická Trnkova a Střední škola technická a ekonomická v Olomoucké ulici. Jejich studenti absolvují pravidelné 14denní praxe a v létě mají příležitost absolvovat brigádu. Od nadcházejícího školního roku budou probíhat také dlouhodobé praxe, od nichž si školy i společnost slibují ještě větší zapojení studentů a zvýšení zájmu o obor.

Podobně společnost spolupracuje také s vysokoškolskými studenty z VUT, Mendelovy univerzity, Masarykovy univerzity, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Tito budoucí inženýři mají příležitost pod vedením odborníků zpracovávat bakalářské nebo diplomové práce, popřípadě absolvovat dlouhodobé praxe. Stejně tak se mohou přihlásit na stáže do některého z úseků, mezi nimiž jsou aktuálně technický úsek, úsek kontroly kvality, právní oddělení, personální oddělení nebo centrum zákaznického servisu.

PR & komunikace

zmedia@zetor.com