tiskové zprávy

FORTERRA HD finalistou evropského ocenění Tractor of the year 2017

9.11.2016

Prestižní celoevropská soutěž Tractor of the year 2017 oznámila vítěze v jednotlivých kategoriích. Slavnostní vyhlášení proběhlo v rámci mezinárodního zemědělského veletrhu EIMA v italské Bologni. Do finále soutěže se poprvé v historii probojovala i značka ZETOR reprezentovaná inovovaným modelem ZETOR FORTERRA HD 140, který se zařadil po bok šesti nejúspěšnějších finalistů v kategorii Tractor of the year.

Mezinárodní ocenění nejlepšího traktoru na evropském trhu uděluje porota složená z 25 nezávislých novinářů specializovaných na zemědělskou techniku z 23 států Evropy. Porotci hodnotí stroj jako celek a kladou důraz na technické aspekty, design, ergonomii a kvalitu stroje a v neposlední řadě traktor hodnotí při práci v reálných podmínkách.

20161109_TOTY 3

Michal Nevrlík, obchodní manažer a Robert Todt, ředitel Úseku prodeje a marketingu převzali při vyhlášení slavnostní plaketu pro finalistu soutěže Tractor of the year 2017 

„V soutěži Tractor of the year jsme poprvé a okamžitě jsme se stali finalisty. Je to ohromný úspěch ZETORU a všech našich zaměstnanců, na což jsme všichni patřičně hrdí. Potvrdilo se, že podpora investic do vývoje nových modernizovaných strojů a představení nových modelových řad, je tou správnou cestou, kterou se společnost vydala. V rámci průběhu soutěže jsme měli jedinečnou příležitost prezentovat dovednosti traktoru ZETOR odborníkům z celé Evropy, čehož si nesmírně vážíme. Traktor FORTERRA HD v minulosti již získal několik prestižních cen, úspěch v celoevropské soutěži Tractor of the year je však bezesporu zatím nejvyšším vyznamenáním,“ říká Margaréta Víghová, ředitelka Úseku korporátní komunikace ZETOR TRACTORS a.s.

Soutěž je vyhlašována každoročně a v letošním jubilejním 20. ročníku bojovala FORTERRA HD o první místo se šesti traktory jiných značek. Vítězem v kategorii Tractor of the year se stala konkurenční značka. Více informací naleznete na http://tractoroftheyear.org/

Traktory známých zemědělských značek musely projít několikakolovým výběrem. První kolo proběhlo na jaře, kdy každý ze soutěžících prezentoval svůj stroj před porotou a ta následně vybrala pro každou ze čtyř vypsaných kategorií finalisty. FORTERRA HD byla nominovaná v kategorii Tractor of the year.

20161109_TOTY 1

FORTERRA HD 140 s emisním řešením STAGE IV

FORTERRA HD 140 patří mezi nejvyšší model řady FORTERRA, přináší výkon v rozmezí od 127 do 147 koní, má robustnější tělo, odpruženou nápravu a multifunkční ovládací panel.

FORTERRA HD disponuje úspornými motory ZETOR s 16ventilovou hlavou, které vzešly z vlastního vývoje a výroby a splňují emisní normu STAGE IV/Tier 4F. Motory mají dobrou akceleraci a snadno startují i při nízkých teplotách. Na základě nezávislých testů Mendelovy univerzity v Brně bylo zjištěno, že motory s emisním řešením STAGE IV přinášejí nižší spotřebu paliva oproti motorům předchozí generace. A to o 15–20 % v závislosti na vykonávané činnosti.

Převodovka FORTERRY HD nabízí větší počet využitelných převodových stupňů, čímž udržuje motor v optimálních otáčkách při práci na poli i při transportu. To se promítá hlavně do spotřeby paliva, která je nižší. V nejpoužívanějším pracovním rozsahu nabízí převodovka 13 stupňů rychlosti i při zatížení traktoru, a to v pracovním rozsahu 4–12 km/h. Celkově pak převodovka disponuje 30 rychlostmi vpřed a 30 rychlostmi vzad.

20161109_TOTY 2

Obsluhu stroje usnadňují prvky, jako jsou PowerClutch – tlačítko spojky nacházející se na řadicí páce, PowerShift – třístupňový násobič krouticího momentu nebo PowerShuttle – hydraulický reverzor.

Elektrohydraulika Bosch přináší u stroje vysokou efektivitu při práci s přípojnými zařízeními. Dva pomocné válce hydrauliky zajišťují rovnoměrné zatížení traktoru a maximální zvedací sílu až 85 kN (8500 kg). Forterra HD je vybavena 4sekčním rozvaděčem hydrauliky s elektrohydraulickým ovládáním. Samozřejmostí je unikátní systém HitchTronic, který sám měří odpor půdy při orbě a podle aktuálních hodnot automaticky reguluje zadní tříbodový závěs. Tím je opět dosahována úspora paliva 5–7 %.

V oblasti ergonomie a komfortu je stroj vybaven prostornou kabinou. Vysoký jízdní komfort je zajištěn díky odpružení přední nápravy. Forterra HD je vybavena také multifunkčním panelem, jenž sdružuje všechny důležité ovládací prvky na jednom logicky uspořádaném místě.

Odpružená přední náprava funguje u Forterry HD jako systém dvou nezávisle odpružených polonáprav. Traktor je dále vybaven 100% uzávěrkou diferenciálu. Zapomenout nesmíme ani na souvraťovou automatiku, která snižuje počet úkonů při každém otáčení na souvrati, zjednodušuje se tak obsluha stroje a je dosaženo lepší manévrovatelnosti.

20161109_TOTY 5

PR & komunikace

zmedia@zetor.com