tiskové zprávy

Čeští a slovenští zákazníci oceňují úspornost a jednoduchost ZETORU. Nejvíce frčí PROXIMA

24.3.2020

Univerzální traktor pro malá a střední hospodářství vhodný i pro práci v lese nebo komunálu. Tak by se dala zjednodušeně popsat modelová řada PROXIMA patřící na českém a slovenském trhu k nejprodávanějším traktorům. Od začátku roku je navíc v prodeji v novém designu a s řadou funkčních vylepšení.

V Česku i na Slovensku na PROXIMU majitelé nedají dopustit. Jedním z mnoha věrných zákazníků je pan Jakub ze zemědělského družstva Biskupice u Jevíčka na Malé Hané. Nejčastěji PROXIMU využívá pracovně při krmení zvířectva a na vyvážení hnoje a soukromě na práci v lese.  „V minulosti jsem vyzkoušel různé značky traktorů, ale ZETOR je srdcovka. Mám model PROXIMA HS 110 a je to ideální velikost pro práci v živočišné výrobě. Na průjezdy chlívem a manipulaci po place je to supr traktor. Není moc velký ani moc malý, zkrátka zlatý střed,” vysvětluje pan Jakub.

Traktory ZETOR si pochvalují i jeho kolegové ze zemědělského družstva. Už skoro čtyři roky si hýčkají model FORTERRA HD 130 a na výročí jeho pořízení pravidelně chystají velkolepou oslavu. Právě i díky pozitivní zkušenosti s řadou FORTERRA se družstvo rozhodlo k zakoupení nové PROXIMY jako dalšího traktoru.

_DSC1074

Nový design a jeho praktické využití

Na podzim 2019 ZETOR představil při příležitosti 15. výročí PROXIMY její inovovanou verzi. Ta je v prodeji od začátku letošního roku. Design stroje vychází z konceptu od italského studia Pininfarina a zapadá tak do nové ikonické vize značky ZETOR. Kromě vizuální proměny přináší také řadu technologických inovací. Přichází s novou technologií plastů zajišťující vyšší teplotní odolnost a UV stabilitu. Nový design kapoty umožňuje lepší odvod tepla z motorové části traktoru. Užití nových světlometů poskytuje osvětlení větší pracovní plochy a vyšší svítivost. Díky vykrojenému tvaru střechy a novému střešnímu oknu má obsluha lepší výhled z kabiny (např. při práci s čelním nakladačem). Traktor také splňuje bezpečnostní normu FOPS. K dalším výhodám patří inovovaný systém klimatizace a vytápění, který nabízí výrazné zlepšení jejich účinku.

Stroje nebo spolehliví parťáci?

Hlavním důvodem, proč je ZETOR PROXIMA jasnou volbou, jsou jako již tradičně u traktorů ZETOR nízká spotřeba paliva, vysoká spolehlivost a jednoduchost konstrukce, což zákazníkovi přináší nejen nízké pořizovací náklady, ale i nízké náklady na provoz a vysokou spolehlivost. Traktory jsou k dispozici ve třech provedeních o výkonu motoru 76–117 koní. Excelentní hodnota převýšení točivého momentu propůjčuje motorům ZETOR houževnatost a schopnost pracovat v nízkých otáčkách s velkým zatížením a bez nutnosti častého řazení. Pro traktory PROXIMA v kategorii T2 jsou využity motory v emisním stupni Stage IIIB, které jsou vybaveny pouze filtrem pevných částic (bez nutnosti močoviny).

Transmise pro řadu PROXIMA se vyrábí přímo ve společnosti ZETOR TRACTORS a.s. Vlastní výroba tak umožňuje významnou kontrolu nad kvalitou, konstrukcí a vysokou variabilitou nabízených možností. Transmise pro modely PROXIMA se vyrábí v několika provedeních. PROXIMA CL je vybavena plně synchronizovanou převodovkou s 12 rychlostmi vpřed a 12 rychlostmi vzad a mechanickým reverzorem. Pro zákazníky, kteří vyhledávají modernější řešení, vyšší výkon a komfort, nabízíme PROXIMU GP. Je osazena převodovkou s 16+16 rychlostmi a 2° násobičem krouticího momentu. PROXIMA HS představuje nejvýkonnější stroje v rodině traktorů PROXIMA. Čtyřstupňová převodovka s třístupňovým automatickým násobičem a hydraulickou reverzací Power-Shuttle nabízí 24 rychlostí vpřed a 24 rychlostí vzad.

K ovládání tříbodového závěsu jsou traktory Proxima vybaveny mechanicky ovládaným hydraulickým rozvaděčem. Volitelně mohou být modely PROXIMA GP a PROXIMA HS vybaveny elektrohydraulickou regulací (EHR) BOSCH s funkcí HitchTronic. Maximální zdvihací síla tříbodového závěsu je 44 kN.

Ovládání strojů je jednoduché, přehledné a velice intuitivní. Veškeré ovládací prvky jsou vždy po ruce.

Kromě technologických výhod v sobě nesou traktory ZETOR pro většinu zákazníků i náboj tradičního českého stroje, s nímž mnohdy jezdí i několik generací jedné rodiny. Pan Jakub se na traktoru začal učit jezdit už v šesti letech. Traktor pro něj není pouze stroj, ale také parťák. ,,Každý musí brát svůj traktor jako parťáka a ne jen jako stroj. Někteří kamarádi mi to i vyčítají, že furt někde jezdím, že se v tom furt šťářu. Ale tak když to člověka baví…,” dodává. Za nejoblíbenější práci pak pan Jakub považuje prohrnování sněhu a sypání obce v zimních měsících.

_DSC1113

Ideální volba do 120 koní

Prostorná a komfortní kabina, výběr ze čtyř transmisí, vysoká zvedací síla a maximální výkon vývodového hřídele 60 kW jsou důvody, proč mají PROXIMU v oblibě i další zákazníci v českých a slovenských hospodářstvích. Hodí se pro každodenní práci v živočišném zemědělství, v lesnictví, na malých a středních farmách i jako tažný stroj v průmyslových oblastech.

PR & komunikace

Dominik Moser
+420 605 769 012
Dmoser@zetor.com