Zetor world

ZETOR: srdeční záležitost už od dětství

ZETOR: srdeční záležitost už od dětství

Práce v zemědělství rozhodně není pouze záležitostí mužů. I to připomíná Světový den žen žijících na venkově, který připadá na 15. října. Ani mezi uživateli našich traktorů nejsou ženy výjimkou. V pracovním i osobním životě doprovázejí traktory ZETOR třeba paní Soňu Hálkovou z Lubence.

„K traktorům jsem se dostala už v dětství. Měli jsme menší hospodářství, pár koníků, ovečky, kozy, prasata a drůbež. Tatínek pracoval v zemědělství, takže jsem s ním od dvou let trávila většinu času v práci a v traktoru jsem vlastně vyrostla,“ uvádí Soňa Hálková.

Výběr povolání byl tedy pro Soňu Hálkovou jasný. Po vyučení v roce 2003 nastoupila do společnosti Lukra Lubenec, kde pracuje dodnes. Firma se zabývá chovem skotu, pěstováním obilovin a prodejem hnědého uhlí, a tak je náplň práce pestrá. Soňa Hálková má nejradši orbu, ale během roku se dostane k ledasčemu. Přes zimu převažuje práce na dílně (údržby a opravy strojů) a krmení dobytka. Jaro je zase obdobím kontroly a opravy pastvin a práce kolem krav. O žních je prioritou odvážení a lisování slámy, která se využívá jako palivo v teplárně i jako potrava pro krávy.

IMG_20190723_110839

Vše jedině se ZETOREM

Vozový park společnosti tvoří traktory různých značek včetně šesti ZETORŮ. Právě s těmi Soňa pracuje. Konkrétně jsou to dva ZETORY 5245, CRYSTAL 8011, 8145 a 12145 a FORTERRA 140 HSX. „ZETOR je moje srdcová záležitost už od dětství a jsem ráda, že mohu pracovat hlavně s nimi. Jsou to jednoduché, spolehlivé a silné stroje, které zastanou svou práci. Starší traktory jsou pro mě vzhledově dokonalé a člověk si na nich vše opraví sám. Líbí se mi ale i nové, obzvlášť větší řady. FORTERRA, se kterou jezdím, je pohodlná a na čtyřválec dost silná,“ vysvětluje.

IMG_20170321_175627_672

Každý traktor se ve firmě hodí na něco jiného. ZETORY 5245 se využívají při práci v kravíně, na sběr kamenů či opravy ohrad. CRYSTAL 8011 slouží převážně jako krmný vůz a traktory CRYSTAL 8145 a 12145 na odvoz sena a slámy. Nejnovější FORTERRA pořízená v roce 2015 se používá při orbě, hnojení, přihnojování, stejně jako na válení, lisování a odvoz sena, slámy a obilí.

Starší traktory slouží ve společnosti od jejího založení v roce 1991. FORTERRU si Soňa Hálková na základě předešlých dobrých zkušeností vybrala sama. „Když bylo v roce 2015 potřeba pořídit nový traktor, se kterým bych měla pracovat, vybíralo se už mezi tehdy využívanými značkami. Navrhla jsem, že by ZETOR FORTERRA byl pro mou práci lepší a cenově dostupnější než jiné navrhované. Nakonec se tedy skutečně pořídila FORTERRA,“ dodává.

ZETOR hraje prim i v soukromí

Kromě práce se služebními traktory ZETOR využívá Soňa také vlastní model ZETOR CRYSTAL 8045 k obstarávání svého soukromého hospodářství. Využívá jej na sklizeň jablek a hrušek či při práci v lese. Pokud má příležitost, nenechá se ujít žádné zemědělské akce. Ráda navštěvuje polní dny orby, Zemi živitelku nebo TECHAGRO.

Svůj pozitivní vztah ke značce si Soňa nechala zvěčnit i tetováním na levém předloktí. „Byla to vlastně náhoda. Už jsem měla několik tetování a od sestry jsem dostala k narozeninám poukaz na další. Z legrace prohlásila, že bych si mohla nechat vytetovat ZETOR, když už mám nový traktor. V tetovacím salónu se tomu tatér se smál, že už tetoval ledacos, ale logo ZETORU ještě ne. Nicméně od té doby už jsem vytetované logo ZETOR viděla víckrát, takže to asi mělo úspěch. Kdo mě zná, ten to pochopil,“ říká Soňa s úsměvem.

2019-10-15_17.05.42

Traktory ZETOR mají pro Soňu ale i další, romantičtější, význam. Přede dvěma lety díky nim poznala svého přítele. Jezdil totiž do firmy na pravidelný servis traktoru ZETOR FORTERRA, takže hned našli společné téma.

 

Tagy
zpět na Zetor World
Tyto webové stránky využívají soubory cookies k personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním našich webových stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na Vašem zařízení.
Více informací