ZETOR world

Traktory Zetor. Železní přátelé s překrásným dvouválcovým zvukem

Traktory Zetor. Železní přátelé s překrásným dvouválcovým zvukem

Kniha Traktory Zetor od nizozemského autora Arthura Nutbeyho je jasný důkaz toho, že když Vás něco baví, máte pro něco vášeň a dokážete tím nadchnout i ostatní, výsledek takového snažení vždy stojí za to. Arthura svět kolem zemědělských strojů a traktorů odjakživa bavil a fascinoval. “Už jako malý chlapec jsem sbíral letáky s traktory, kde se dalo. Pamatuji si, jak na mě zapůsobil jeden z nich. Byl na něm vyobrazený ZETOR 25 A/K z roku 1953. Říkal jsem si tehdy, jak skvělý a robustní ten traktor je,” vzpomíná Arthur.

Postupem času se značka ZETOR stala pro Arthura takřka srdcovou záležitostí a snažil se o ní najít maximum informací. Zjistil ale, že v jeho rodném jazyce – holandštině neexistuje žádný ucelený příběh. Nedohledal jej ani v angličtině, němčině nebo francouzštině. A odtud už byl jen krok k tomu, aby všechny doposud získané informace ještě rozšířil a prohloubil a vydal jako knihu. Z jeho několikaleté práce tak vzešlo dílo, které přináší komplexní informace o vzniku a vývoji značky i jejích produktů v kontextu doby. Knihu vydal v roce 2009 v holandštině, následně byla přeložena do češtiny, angličtiny, němčiny a francouzštiny. V roce 2015 těsně před 70. výročím značky ZETOR byla kniha revidována a aktualizována. Více o ní, ale i o jeho dalších knižních počinech nebo o autorovi samotném si můžete přečíct na jeho webových stránkách www.arthurnutbey.com.

leaflet

“Zpětná vazba od čtenářů byla ze všech zemí, kde se kniha prodává, velmi pozitivní. Myslím, že za úspěchem stojí také styl, kterým je psaná. Je to příběh doprovázený řadou kvalitních fotografií,” hodnotí knihu sám autor. A my s ním souhlasíme bez výhrad. Historie ZETORU je totiž široká a pestrá a kniha předkládá čtenáři informace nikoliv jako faktografický souhrn, ale jako nesmírně poutavý a jedinečný příběh světoznámé značky.

S Arthurem, velmi sympatickým a sečtělým člověkem, jsme se seznámili právě v rámci spolupráce na této knize a dozvěděli jsme se o něm spoustu věcí. Například to, že vlastní dva traktory Z 25 a jak sám říká, jsou to jeho železní přátelé s krásným dvouválcovým zvukem motoru. Arthur se narodil v roce 1946 v nizozemském Zeelandu jako nejstarší syn faráře. Po studiu na obchodní škole a absolvování vojenské služby zakotvil na čas v Jihoafrické republice. Po tříletém pobytu se vrátil zpět do Holandska. Žije v Alphen aan den Rijn, je ženatý a má dva syny. Mezi jeho záliby patří průmyslová a vojenská historie, kutilské práce, pozemní hokej a squash. A samozřejmě také zemědělské stroje. “Vzpomínám si, že moje matka znala všechny hlavní značky traktorů z letáků, které jsem sbíral,” směje se Arthur. “Některým mým přátelům můj koníček imponuje, někteří si myslí, že jsem spíše blázen, ale to je spíše v nadsázce, v dobrém smyslu slova.”

kniha_nutbey_de

Se zemědělskou technikou je spojen i jeho profesní život. Dvacet pět let pracoval jako manažer PR a marketingové komunikace ve společnosti Vicon, což je  nizozemský výrobce zemědělských strojů. V roce 2007 odešel do důchodu. Tři roky poté vydal knihu Vicon, 100 let zemědělské mechanizace u příležitosti 100. výročí založení společnosti. Při rozkrývání historie ZETORU narazil také na téma rozvoje československého průmyslu v minulém století, a jednu z jeho kapitol zpracoval do svojí další knihy vydané v roce 2015 s názvem Zbrojovka Brno - Od střelných zbraní k traktorům.  Je to obdobně jako kniha o ZETORU ilustrovaná historie jednoho z nejúspěšnějších světových výrobců zbraní v období mezi dvěma světovými válkami. Momentálně směřuje Arthurova pozornost do vojenské historie. Zabývá se tím, jak důležitou roli hrály české tanky ve druhé světové válce. Takže kdoví, možná se brzy dočkáme další zajímavé knihy.

Možná jste si během čtení tohoto článku všimli, že rok narození Arthura Nutbeyho se shoduje s rokem vzniku značky ZETOR. Můžeme se přít, zda je to náhoda nebo osud, nicméně letošní rok je pro oba rokem půlkulatého výročí. Milý Arthure, dovol nám, abychom Ti touto cestou popřáli mnoho zajímavých námětů pro Tvoje další knihy, spoustu věrných čtenářů a samozřejmě pevné zdraví a veselou mysl. A Vy, kdo ještě svoji knihu Traktory Zetor nemáte, navštivte náš e-shop a objednejte si ji. Věřte nám, opravdu stojí za to!

Tagy
zpět na ZETOR World