Skupina Zetor dosáhla v roce 2012 zisk 284 milionů Kč, jedná se o téměř 140% meziroční nárůst

Mimořádně úspěšný byl rok 2012 pro skupinu Zetor. Podle dnes zveřejněných výsledků hospodaření dosáhl přední český výrobce zemědělské techniky konsolidovaný zisk před zdaněním ve výši 284 milionů Kč. Vyplývá to z předběžné neauditované účetní závěrky, kterou na svém zasedání schválilo představenstvo společnosti ZETOR TRACTORS. V meziročním srovnání se jedná o téměř 140% nárůst, když zisk za rok 2011 činil 118 milionů Kč.

  26046

Podle vedení společnosti ZETOR TRACTORS se tradičnímu brněnskému výrobci traktorů dařilo v roce 2012 pokračovat v příznivém hospodářském vývoji z posledních let, a to zejména díky růstu tržeb, který byl pozitivně ovlivněn náběhem nového modelu Forterra HSX i dobrými prodejními výsledky v segmentu tradičních modelů traktorů a náhradních dílů.

 „V roce 2012 jsme zaznamenali výrazné zlepšení ve všech klíčových ukazatelích.  Konsolidované tržby skupiny Zetor dosáhly úrovně 4,4 miliardy Kč, což oproti roku 2011 znamená nárůst o více než 800 milionů Kč, tedy téměř o 24 %. Ukazatel tvorby provozního cash flow, EBITDA, vzrostl o více než 200 milionů Kč na hodnotu 541 milionů Kč
a konsolidovaný zisk před zdaněním z tržeb činil 6,5 %, přičemž v roce 2011 to bylo 3,5 %,“ upřesňuje Petr Veselý, finanční ředitel ZETOR TRACTORS a.s. „Předpokládáme, že auditované výsledky hospodaření se od předběžných výsledků nebudou výrazně lišit, výrok auditora očekáváme v polovině měsíce dubna,“ doplňuje Veselý.

Pokud jde o produktové novinky, dominoval loňskému roku model Zetor Forterra HSX, jehož sériová výroba byla zahájena v červnu 2012. Do konce roku bylo vyrobeno 405 kusů tohoto modelu, čímž se naplnily původní předpoklady.

Mezi nejvýznamnější destinace, do kterých v roce 2012 zamířily traktory Zetor, patří kromě tradičních trhů, jako je Česká republika, Polsko, USA, Skandinávie, Litva nebo Velká Británie, také Bulharsko, Alžírsko či Srbsko a Irák. Do zahraničí bylo vyvezeno 92 % traktorů Zetor vyrobených v roce 2012.

Příznivý vývoj očekávají zástupci skupiny Zetor také v roce 2013. Tyto předpoklady potvrzuje také dosavadní zájem o naše traktory,“ říká Marián Lipovský, zástupce výkonného ředitele a výrobní ředitel ZETOR TRACTORS a.s. „Hlavním trumfem pro letošní rok by měl být nový model Zetor Major, který jsme představili v listopadu loňského roku,“ doplňuje Lipovský. Zetor Major je menší kompaktní traktor určený především pro majitele menších a rodinných farem.

Vyniká poměrem cena/výkon a navazuje na stejnojmenný model, který byl v historii značky jedním z nejúspěšnějších traktorů. Jeho sériová výroba bude zahájena v únoru a do konce roku firma počítá s výrobou zhruba 900 kusů tohoto modelu.